28 بهم

کرمک

کرمک

یکی ازشایعترین بیماریهای انگلی که این روزها خیلی ازخانواده ها را درگیرکرده انتروبیازیس یاهمان کرمک درکودکان است.

آلودگی با انگلها ازمشکلات شایع کودکان است. هرچند که برخی ازبیماری ها بیشتر در کودکان شایع است، اما واگیردار بودن این نوع از بیماری‌ها سبب می ‌شود که همه یا اعضای خانواده به شکلی درگیر بیماری شوند، از جمله این بیماری‌ها می ‌توان به کرمـک اشاره کرد.

عامل این بیماری کرم انتروبیوسورمیکولاریس است که به بیماری حاصل از آن انتروبیازیس و دراصطلاح عامیانه کرمـک گفته می شود.

محل زندگی این انگل، دستگاه گوارش و راه ورود آن از طریق دهان است.

کرمک

در واقع ازطریق آب وموادغذایی، تخم کرم وارد معده یا روده‌ها می ‌شود و بعد، ازلارو خارج و تبدیل به کرم بالغ می‌شود و در دستگاه گوارش عمدتا در قسمت تحتانی روده کوچک و روده بزرگ زندگی وعوارض ومشکلات وعلائم خاص خودش را ایجاد می ‌کند.

تشخیص:

آزمایش مدفوع رای شناسایی انگلها، اعتبار قطعی ندارد، چرا که انگل کرمک با آزمایش مدفوع به خوبی قابل کشف نیست،اما بهترین روش تشخیصی این انگل درافرادی که دچارعلائم بالینی شده اند، روش گراهام یا چسب اسکاچ است.

نشانه ‌های کرمک درکودکان:

ابتلا کودکان به برخی انگل ‌ها همانند کرمک موجب خارش ناحیه مقعد درآنان می ‌شود؛ همچنین علائمی نظیر بی ‌اشتهایی یا پرخوری، بداخلاقی، لجبازی وگاهی جاری شدن آب دهان درهنگام خواب را ایجاد می ‌کند.

به هر حال اگرکودک یک یا چند مورد از علائم زیر را داشته باشد، ممکن است آلودگی به کرمـک داشته باشد. این علائم عبارت است از:

1- خارش معقدpruritisani  :کرم ماده بارور عمدتا شب‌ها از انتهای دستگاه گوارش خارج می ‌شود و اطراف نشیمنگاه تخم گذاری می‌کند.

2- این انگل باعث می ‌شودکه خارش بسیارشدیدی در اواخر شب و اوایل صبح در ناحیه  نشیمنگاه ایجاد شود و در اطفال نیز بسیار شایع است.

این خارش در دختر بچه ها گاهی با خارش واژن (pruritis vulvae) نیز همراه است که علت آن حرکت کرم ماده به طرف دستگاه تناسلی دختربچه ها می باشد.

گاهی اوقات این خارش شدید باعث خاراندن زیاد محل و ایجاد زخم و خونریزی و اضافه شدن باکتری به زخم و در نتیجه ایجاد عفونت های حاد درمحل می شود.

3- دندان قروچه درشب: انگل ها سمومی از خود ترشح می کنند که این سموم می توانند علائم متغیری را در کودک ایجاد کنند که یکی ازآنها دندان قروچه درخواب وگاهی بعضی علایم عصبی هستند. باید گفت که از تشخیص ها دندان قروچه درکودکان، عصبی بودن آنها است که باید درنظرگرفته شود.

4- از دیگر علائم این بیماری می توان به : بی خوابی، خواب آشفته، خستگی، عصبانیت، بیقراری، بی اشتهایی، خارش بینی، ضعف و لاغری اشاره کرد.

پیشگیری از کرمک درکودکان

پیشگیری: دراطفالی که مبتلا هستند ناخن ‌ها همیشه باید کوتاه باشد که دلیل واضحی دارد، این بیماری همراه با خارش است، به دنبال

خاراندن، تخم انگل می‌تواند زیر ناخن‌ها قراربگیرد که باشستشوی آب وصابون هم از زیر ناخن خارج نمی‌شوند. پس بسیار اهمیت دارد که ناخن‌ها کاملا کوتاه باشند. این نکته اولی است که باید مورد توجه خانواده‌ ها قرار گیرد.

شستن دستها: نکته دوم، شستشوی مکرر دست ‌ها با آب وصابون خصوصا پس از اجابت مزاج است. درصورت دست زدن به گلدان گل، چمن یا کار درباغچه، به سرعت دستها با صابون شسته شود وحتی با برس به خوبی تمیز شود.

آزمایشگاه غرب تهران

پاسخ

16 + چهارده =