13 دی

وارفارین

وارفارین

در مطلب گذشته راجع به قرص وارفارین ومکانیسم عمل آن توضیحاتی دادیم و در مبحث امروز می خواهیم راجع به موارد مصرف یا منع مصرف آن در شرایط مختلف توضیحاتی دهیم.

عوارض وارفارین:

شایع ترین عارضه مصرف وارفارین خونریزی می باشد که می تواند از لثه در هنگام مسواک زدن یا خون دماغ شدن و افزایش میزان خونریزی پریود در خانمها و یا کبود شدن در نواحی مختلف بدن باشد. بنابراین فردی که وارفارین مصرف می کند بیشتر باید مراقب فعالیت های روزانه خود باشد. مثلا در استفاده از چاقو و ابزار تیز دقت کند تا خون ریزی ایجاد نشود.همچنین از مسواک نرم ستفاده کند و در تابستان زیاد در زیر نور خورشید نباشد تا خون داغ نشود. همچنین فرد باید مراقب ضربات احتمالی که ممکن است به او وارد شود باشد تا خونریزی داخلی صورت نگیرد.

در موارد بسیار نادر ممکن است در فردی که وارفارین مصرف می کند اسهال، یرقان، تهوع و ریزش مو به وجود آید.

مسمویت با وارفارین:

در صورت استفاده دوزبالای وارفارین ممکن است در فرد خونریزی های متعدد و بی مورد و زیادی رخ  دهد که می تواند عواض جبران ناپذیری در پی داشته باشد ازجمله بند نیامدن خون در هنگام خونریزی ، خونریزی از لثه، تیره شدن رنگ ادرار، مدفوع و …

وارفارین باید در دوزتعیین شده وزمان تعیین شده مصرف شود و در صورت فراموش شدن یک نوبت به محض یادآوری فرد باید آن را مصرف کند ولی اگر مدت زیادی از آن گذشته بود و نزدیک نوبت بعدی بود باید ازخوردن آن صرف نظر کند.

وارفاین و شیردهی:

مصرف وارفارین در دوران حاملگی توصیه نمی شود و می تواند خطرناک باشد و باعث سقط جنین شود. زیرا باعث خونریزی در مادر می تواند بشود به خصوص در 12 هفته اول بارداری که در آن جنین بسیار حساس است و میزان احتمال سقط جنینی بالاست.

و اگر فردی که وارفارین مصرف می کند باردار شد باید به پزشک اطلاع دهد و زیر نظر پزشک آن را قطع کند و به هیچ عنوان نباید خودسرانه قطع شود.

ولی در دوران شیردهی مصرف وارفارین مانعی ندارد و میزان بسیار کمی از دارو به شیر مادر وارد می شود که به نوزاد آسیبی وارد نمی  کند.

باتشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

آزمایشگاه غرب تهران

پاسخ

هفده − 13 =