10 ارد

عفونت کلامیدیایی

عفونت کلامیدیایی

 

کلامیدیا تراکوماتیس  باکتری گرم منفی و انگل داخل سلولی اجباری بوده که می تواند به سلولها وصل شود و در آنها نفوذ کند و طی حدودا 8 ساعت به فرم فعال در آید و از سلول تغذیه کند و پس از مدتی باعث پاره شدن سلول و ایجاد عفونت شود. زمانی که این باکتری در سلول می باشد بیماری در حالت کمون قرار دارد که فرد هیچ علائمی ندارد و زمان آن می تواند 5-1 هفته طول بکشد. البته گاه ممکن است فرد ناقل این بیماری باشد و هیچ علامتی نداشته باشد.به همین دلیل به آن بیماری خاموش نیزمی گویند.

این باکتری شایعترین عامل بیماریهای (Sexually Transmitted Disease) STD (بیماریهای منتقله جنسی) می باشد و در جوانانی که از نظر روابط جنسی فعال هستند و چندین شریک جنسی دارند بیشتر دیده می شود . طبق گزارشات سالیانه بیش از سه میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا می شوند.

این باکتری می تواند باعث مشکلات جدی در زنان و مردان شود. از جمله ایجاد التهاب واژن، التهاب مجاری ادراری و رحم و لوله های رحمی، مقعد، تخمدان، آلت تناسلی آقایان و حتی عفونت در چشم (چشم صورتی) شود. علاوه بر اینها می تواند باعث ناباروری و یا عفونت در نوزاد تازه متولد شده شود.

بعد از گذشتن دوره نهفته فرد می تواند شاهد علائم زیر باشد:

  • درد هنگام ادرار کردن
  • ترشحات غیر طبیعی از آلت
  • التهاب لگن
  • اپیدیدیمیت(عفونت بیضه) در مردان
  • درد در ناحیه زیر شکم و کمر در خانمها
  • تهوع، تب، خونریزی در فواصل بین عادت ماهیانه
  • سوزش و خارش در نوک مجاری ادراری در اقایان

عوامل خطر زا:

– داشتن شریکهای جنسی متعدد

– تماس جنسی نامطمئن و بدون حفاظت

– سن بین 24-15 سال

– سابقه ابتلای قبلی

– سطح پایین فرهنگی و عدم اطلاع کافی

درمان:

برای درمان باید همسر فرد مبتلا نیز بررسی گردد تا در صورت وجود آلودگی در هردو درمان صورت گیرد. درمان بیماری ساده می باشد و با مصرف یک  دوز آنتی بیوتیک ( مثل آزیترومایسین و داکسی سایکلین) به مدت یک هفته می توان آن را درمان کرد. در صورت آلوده نبودن همسر، فرد باید تا درمان کامل از داشتن رابطه جنسی با همسر خودداری کند.

باتشکر روابط عمومی آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک آزادی

تلفن: 09905281094

پاسخ

8 + سیزده =