16 فرو

تست عرق

تست عرق

بیماری سیستیک فیبروزیس که نوعی که بیماری ژنتیکی می باشد  در ایران شایع می باشد و بیشتر درکودکان و نوزادان مشاهده می شود. در این بیماری فرد با اختلالات گوارشی و تنفسی مواجه می شود.

در مشکلات گوارشی که ایجاد می شود مواد غذایی به درستی هضم نمی شود و درنتیجه جذب غذا صورت نمی گیرد و فرد به سوء تغذیه دچار می شود که کم کم میتواند منجر به مرگ فرد شود

همچنین در فرد مشکلات ریوی به وجود می آید که علت آن کاهش آنزیمهای گوارشی و ریخته شدن ترشحات پانکراس به روده و ایجاد عفونت تنفسی می باشد. همچنین در مشکل روده کودک به انسداد روده مبتلا می شود که انسداد روده می تواند منجر به اسهال خونی در کودک شود.

یکی از مشکلات افراد مبتلا به بیماری کیستیک فیبروزیس نشان ندان صحیح و به موقع علائم است و اگر همه این موارد گفته شده اگر به موقع تشخی داده نشود و درمان نشود منجر به مرگ می شود.

تست عرق

این بیماری در صورت ناقل بودن پدر ومادر به نوزاد نیز منتقل می شود.

علائم بیماری به طور کلی شامل:

– سرفه هی خلط دار

– سرفه هایی که درمان نمی شوند

– شوری پست

-عفونت در ریه

– کوتاهی دم و بازم

– کاهش وزن با وجود تغییر نکردن میزان غذا
– افزایش حجم مدفوع و چرب و بد بو بودن آن

طی تحقیقات صورت گرفته دیده شده افراد مبتلا به بیماری CF دارای عرق بسیارشورتری نسبت به افراد عادی می باشند به همین دلیل برای تشخیص این بیماری از تستی به نام تست عرق استفاده می شود.

در این تست میزان نمک موجود در عرق کودک یا به طور کلی میزان سدیم و پتاسیم اندازه گیری می گردد.  تست عرق بسیار ساده و ارزان می باشد که در طی آن ماده ای بی رنک به بدن فرد مالیده می شود و  الکترودهای مخصوصی در بدن فرد چسبانده می شود و سبب تعرق کودک می شود و سپس عضو مورد نظر در پلاستیکی پیچیده می شود تا عرق انجام شود و پس از مدت زمان حدودا نیم ساعت گلاستیک به آزمایشگاه منتقل می شود  و میزان نمک موجود در عرق مورد بررسی قرار می گیرد.

پاسخ

2 × 1 =