,پرده آب هوشمند,فرش مجازی,فرش هوشمند,استند لمسی,کف پوش سه بعدی متحرک,باکس هولوگرافیک,3dمپینگ,ویدیو مپینگ
20 آوریل

تست آلفافتوپروتئين

تست آلفافتوپروتئين

تست AFP مخفف Alpha-fetoprotein (آلفافیتوپروتئین) است

این تست نیاز به آمادگی خاصی ندارد و نمونه مورد نظر سرم فرد می باشد.

پزشک زمانی این تست را در درخواست می كند که فرد مشكوك است که سرطان کبد یا سرطان های خاص بیضه یا تخمدان دارد؛ بیمار مبتلا به بیماری مزمن کبدی را از نظر ظهور كارسينوماي هپاتوسلولار و یا نوع دیگری از سرطان کبد پايش مي كند؛ اثربخشی درمان در بیمار مبتلا به سرطان کبد، بیضه یا تخمدان را پايش مي كند؛ عود سرطان را پايش مي كند.

تست آلفافتوپروتئين

البته گاهی اوقات وقتي بيمار هپاتیت مزمن یا سیروز دارد درخواست مي شود.

این تست مقدار آلفا فتوپروتئین (AFP) را در خون اندازه گیری مي كند. AFP، پروتئیني است كه عمدتا توسط کبد جنین و بخشی از جنین در حال رشد که شبیه به حفره زرده در تخم پرندگان است (بافت هاي کیسه زرده) تولید می شود. غلظت AFP بطور شاخص هنگامی که نوزاد متولد می شود، افزايش مي يابد و پس از آن به سرعت کاهش مي يابد. در کودکان سالم و بالغین غیرباردار به طور طبيعي فقط در سطوح بسیار پایین قابل تشخیص است.

شرایط افزایش میزان AFP :

آسیب کبدی و بعضی سرطان ها (سرطان تخمدان و تومور سلول زاياي بیضه) می توانند غلظت AFP را به طور قابل توجهی افزایش دهند. سطوح بالای AFP ممکن است گاهی اوقات با سرطان های دیگر مانند معده، روده بزرگ، ریه، پستان و لنفوم دیده شود. هر زمان که سلول های کبدی بازسازی مي شوند، AFP تولید مي شود. AFP در بیماری های مزمن کبدی، مانند هپاتیت و سیروز ممکن است براي مدت طولاني افزایش يابد. غلظت های بسیار بالا از AFP ممکن است توسط تومورهاي خاص تولید شود.

از آنجا که AFP در جنین تولید می شود، سطح آن معمولا در زنان باردار و نوزادان بالاتر است.

شرایط کاهش میزان AFP :

وقتی AFP به عنوان ابزار پايش استفاده می شود، کاهش آن پاسخ به درمان را نشان می دهد.

باتشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

آزمایشگاه غرب تهران

پاسخ

شش − 3 =