01 ارد

تست آلفافتوپروتئین

تست آلفافتوپروتئین

تست AFP مخفف Alpha-fetoprotein (آلفافیتوپروتئین) است

این تست نیاز به آمادگی خاصی ندارد و نمونه مورد نظر سرم فرد می باشد.

پزشک زمانی این تست را در درخواست می کند که فرد مشکوک است که سرطان کبد یا سرطان های خاص بیضه یا تخمدان دارد؛ بیمار مبتلا به بیماری مزمن کبدی را از نظر ظهور کارسینومای هپاتوسلولار و یا نوع دیگری از سرطان کبد پایش می کند؛ اثربخشی درمان در بیمار مبتلا به سرطان کبد، بیضه یا تخمدان را پایش می کند؛ عود سرطان را پایش می کند.

تست آلفافتوپروتئین

البته گاهی اوقات وقتی بیمار هپاتیت مزمن یا سیروز دارد درخواست می شود.

این تست مقدار آلفا فتوپروتئین (AFP) را در خون اندازه گیری می کند. AFP، پروتئینی است که عمدتا توسط کبد جنین و بخشی از جنین در حال رشد که شبیه به حفره زرده در تخم پرندگان است (بافت های کیسه زرده) تولید می شود. غلظت AFP بطور شاخص هنگامی که نوزاد متولد می شود، افزایش می یابد و پس از آن به سرعت کاهش می یابد. در کودکان سالم و بالغین غیرباردار به طور طبیعی فقط در سطوح بسیار پایین قابل تشخیص است.

شرایط افزایش میزان AFP :

آسیب کبدی و بعضی سرطان ها (سرطان تخمدان و تومور سلول زایای بیضه) می توانند غلظت AFP را به طور قابل توجهی افزایش دهند. سطوح بالای AFP ممکن است گاهی اوقات با سرطان های دیگر مانند معده، روده بزرگ، ریه، پستان و لنفوم دیده شود. هر زمان که سلول های کبدی بازسازی می شوند، AFP تولید می شود. AFP در بیماری های مزمن کبدی، مانند هپاتیت و سیروز ممکن است برای مدت طولانی افزایش یابد. غلظت های بسیار بالا از AFP ممکن است توسط تومورهای خاص تولید شود.

از آنجا که AFP در جنین تولید می شود، سطح آن معمولا در زنان باردار و نوزادان بالاتر است.

شرایط کاهش میزان AFP :

وقتی AFP به عنوان ابزار پایش استفاده می شود، کاهش آن پاسخ به درمان را نشان می دهد.

باتشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

آزمایشگاه غرب تهران

پاسخ

دو × 3 =