28 مهر

بیماری پارکینسون چیست؟

بیماری پارکینسون چیست؟

بیماری پارکینسون  (Parkinson’s Disease) اولین بار توسط دانشمندی به همین نام (دکترجیمز پارکینسون) کشف شد که به آن فلج لرزان نیز می گویند.این بیماری یک بیمای مزمن  و پیشرونده مربوط به دستگاه عصبی مرکزی (مغز و اعصاب) است که بیشتر در افراد مسن دیده می شود. البته 10-5% افراد مبتلا جوان هستند و بعد از آلزایمر شایع ترین بیماری مخرب اعصاب است.

مشخصه بارز این بیماری سفتی و لرزش عضلات و عدم تعادل و لرزش دست و پا است که شیوع آن در افراد سیاه پوست بیشتر از سفید پوست است. حدود 66% بیماران در 5 سال اول بیماری دچار ناتوانی می گردند.

برای تشخیص پارکینسون هیچ علامتی خاصی وجود ندارد که آن را تایید کند و آن را براساس دو یا چهار علامت یا بیشتر از چهار علامت اصلی تشخیص می دهند.

علائم:

– وجود رعشه و لرزش در دست و پا در هنگام بیداری فرد که معمولا اولین علامت است که ممکن است فقط در یک دست یا پا ایجاد شود.رعشه ممکن است در چانه ، لب نیز ایجاد شود. باید توجه شود که استرس نقش به سرایی در ایجاد و افزایش لرزش می تواند داشته باشد.

– سفتی و درد در عضلات که راه رفتن برای فرد سخت و دردناک می شود و فرد احساس خستگی مفرط دارد

– محدود شدن حرکات فرد مخصوصا در هنگام تغییر حالت فرد

– احساس ضعف  و درد در صورت و گلو وایجاد مشکل در بلع و سرفه

– اشکال در راه رفتن و عدم تعادل که باعث می شود فرد قدمهای کوچک و نزدیک بهم و در عین حال خم شده رو به جلو داشته باشد.

– از دست دادن هماهنگی اعضای بدن در کارهای روزانه و ورزش کردن و غذا خوردن
– ایجاد مشکلات گوارش و ادراری

– بی اختیاری ادرار و تکرر ادرار

– مشکلات خواب و خلق و خو

علت ایجاد بیماری:

گفته می شود تغییر متابولیسم دوپامین در اثر یک جراحت عصبی یا تماس با سموم عصبی، زمینه گوارشی، استفاده از برخی داوها مانند فنوتیازین ها، تومورها، آسیب مغزی، انسفالیت بعد ازآنفولانزا و عفونت با برخی ویروس ها می تواند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد. همچنین وجود ژنی به نام ژن LRRK2 علت شایع ایجاد پارکینسون می تواند باشد.

عوامل خطر ساز ایجاد بیماری:

حشره کش ها: براساس گزارشات محققان در آمریکا مشخص شد افرادی که در معرض حشره کش ه قرار می گیرند 6 برابر بیشتر در خطر ابتلا به پارکینسون قرار دارند.

مصرف چربی های اشباع : تخقیقات نشان داده چربی های اشباع خطر ابتلا را بالا می برند و رژیم غذای مدیترانه ای که حاوی انواع سبزیجات و حبوبات است و در آن چربی های اشباع شده فراوان است بهترین نوع رژیم غذایی در پیشگیری از پارکینسون است.

کمبود میزان اسیدفولیک بدن: تحقیقات نشان داده که کمبود اسیدفولیک خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون را بالا می برد.

بیماری دیابت: طبق مشاهدات، افراد مبتلا به دیابت نوع دو بیشتر از سایرین احتمال دارد به پارکینسون مبتلا شوند.

منتظر شنیدن انتقادات و پیشنهادات شما هستیم. با تشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

پاسخ

19 − 7 =