03 آبا

بیماری مخملک

بیماری مخملک

بیماری مخملک یا تب اسکارلت یک بیماری عفونی و مسری است که درسنین کودکی (3- 8 سال) توسط باکتری های استرپتوکوک گروه A  بتاهمولیتیک و معمولا در فصول سرما به وجود می آید.این بیماری  از جمله بیماریهاییست که در قرن 19 همراه با بیمارهایی مثل سرخجه، زرد زخم، تب زرد وآبله مرغان شایع شد. شیوع این بیماری امروزه به دلیل استفاده از آنتی بیوتیک ها و افزایش مقاومت بدن کاهش یافته است.

باکتری استرپتوکوک علاوه بر تب مخملک در ایجاد گلو درد میکروبی، تب رماتیسمی و جوشهایی که علت آن سم پروتئینی تولید شده توسط این باکتری می باشد، نقش دارد.

علائم تب مخملک:

علامت اولیه  این بیماری تب 38 درجه همراه با سوزش گلو و  ورم لوزه هاست. از علائم دیگر در این بیماری درد عظلانی، بزرگ شدن غدد لنفاوی در گردن، درد شکمی، تهوع، قرمزی در برخی نواحی پوست و بی قراری بچه ، وجود چرک در پشت حلق و سفیدی در اطراف دهان است. سه روز بعد از این علائم جوش هایی قرمز رنگ ابتدا در بالا تنه و بعد کف دست و پاها ظاهر می شود. گاهی این بثورات در نواحی داخلی آرنج و کشاله ران به صورت خطوطی درر می آیند که به آنها Pastia lines می گویند. پوست کودک سفت و سخت و قرمز می شود. همچنین زبان کودک سفید و پرزهای آن قرمز ومتورم می شود که این حالت به زبان توت فرنگی معروف است.

در هفته دوم بیماری این بثورات ناپدید می شوند و پوست شروع به ریزش میکند (پوسته پوسته شدن) و بهبود می یابد.

بیماری از طریق بثورات منتقل نمی شود و انتقال از طریق باکتری موجود در حلق و از راه تنفس منتقل می شود.

بیماری مخملک در موارد نادر می تواند خطرناک باشد و در صورت درمان نشدن می تواند به آرتریت ، استئومیلیت، اختلال کلیوی، هپاتیت و پنومونی و عفونت منجر شود.عفونت وقتی رخ می هد که باکتری وارد خون شود که می تواند به شک نیز منجر شود.و در موارد بسیا نادر می تواند بر سیستم عصبی اثر بگذاد و منجر به مننژیت شود.

درمان:

بعد از مشاهده حلق و نمونه برداری و کشت و تشخیص این بیماری درمان آغاز می شو که البته درمان آن آسان و سریع است و سریع تب از بین می رود.

داروی مورد استفاده برای درمان، استفاده از آنتی بیوتیک مثل پنی سیلین و استفاده از داروی پاراستامول بری کاهش درد و پایین آوردن دمای بدن  است و بقیه درمان از طریق مراقبت های فرد و استراحت کردن و نوشیدن مایعات خنک ، نگه داشتن دمای محیط  و دوری از دود سیگار و آلودگی انجام می شود.

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم. باتشکر مدیریت وب سایت ازمایشگاه آزادی

پاسخ

چهارده − 8 =