06 آبا

اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک

اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک

روده انسان حاوی میکروارگانیسم (باکتری) های مفید است که به کار و عملکرد مناسب روده و جذب مواد غذایی کمک می کنند و به آنها فلور میکروبی روده می گویند. اگر به هردلیل این باکتریها از بین بروند یا میزانشان از میزان نرمال کمتر شود باکتریهای مضر جایگزین آنها می شود که باعث برو اسهال می شود.

اسهال می تواند به علل متفاوتی ایجاد شود که از مهمترین آنها عفونت باکتریایی و ویروسی ، بیماریهای انگلی و ناتوانی تحمل بدن نسبت به برخی مواد غذایی و همچنین واکنش بدن در برابر برخی داروهاست.

اسهال حاد عفونی به دو شکل تهاجمی و غیر تهاجمی وجود دارد. در اسهال غیر تهاجمی آسیبی به دیواره روده ایجاد نمی شود و می تواند به دلیل سموم میکروبی باشد. اما در اسهال تهاجمی به دیواره روده آسیب می رسد و می تواند باعث خونریزی شود که عوامل انگلی معمولا در ایجاد آن نقش دارند. برخی اسهال ها به دلیل مصرف آنتی بوتیک در هنگام درمان بیماری ایجاد می شوند.زیرا آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری بیماریزا تجویز می شود ولی مصرف آن هم باکتریهای مفید و هم مضر را از بین می برد.

اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک

آمارها نشان می دهد مصرف آنتی بیوتیک در ایران چند برابر میزان استاندارد جهانیست و مصرف بی رویه و خودسرانه آن در کشور باعث ایجاد مقاومت دارویی و عوارض بسیار از جمله اسهال شده که این اسهال می تواند تا مدتها پس از قطع  مصرف آنتی بیوتیک نیز ادامه داشته باشد.

در اسهال ناشی از مصرف  آنتی بیوتیک مدفوع حالت شل و آبکی دارد و یک تا هفته روز طول می کشد. این حالت می تواند باعث از بین رفتن تعادل  آب و الکترولیت در بدن شود. در موارد حاد می تواند همراه با خون و موکوس و تب، درد شکمی و ضعف شدید باشد.

درمان :

اقدام اول باید متعادل کردن آب و الکترولیت بدن باشد.همچنین باید از خوردن حبوبات خودداری کرد. توصیه می شود از مواد غذایی ساده مثل سوپ، برنج، سیب زمینی استفاده شود. همچنین مصرف ماست و داروهای پروبیوتیک می تواند به بهبود هرچه سریع تر فرد کمک کند.

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم. باتشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

 

.

 

پاسخ

سه × 4 =