21 ارد

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز

با آمنیوسنتز آشنا شویم :

جنین در کیسه جنینی یا کیسه آمنیون در مایع آمنیون غوطه ور می باشد. این مایع مانع از وارد آمدن ضربات بر جنین ، چسبیدن بدن جنین به جداره رحم  می گردد  همچنین حرکت کردن را برای جنین در داخل کیسه جنینی ممکن می سازد . این مایع متشکل از ماده وراثتی می باشد در نتیجه از آن می توان جهت تشخیص بیماری های ژنتیکی پیش از تولد جنین استفاده کرد . حال آمنیوسنتز به نمونه برداری از این مایع گفته می شود. پزشک متخصص جهت نمونه برداری تحت کنترل دستگاه سونوگرافی و وسایل استریل شده سرنگی مخصوص را از روی پوست شکم وارد کیسه آمنیون کرده و مقدار کمی از مایع آمنیون داخل آن را برمی دارد . این مقدار به حدی کم است ( حدود 20 میلی لیتر ) که هیچ گونه خطری متوجه جنین نمی گردد.

آمینوسنتزآمنیوسنتز در چه سنی از جنین انجام می شود ؟

به علت کافی نبودن مقدار آمنیون در قبل از هفته 14 بارداری ، این عمل از هفته 14 به بعد بارداری انجام می گیرد . با توجه به زمان سقط قانونی که تا هفته 18 بارداری می باشد و مدت زمان طولانی تشخیص که تا چند هفته به طول می انجامد بهتر است این مهم در زمانی مناسب و سنجیده شده انجام گیرد .

به توصیه های زیر قبل از انجام آمنیوسنتز توجه داشته باشید :

  • چنانچه داروهای آسپرین ، وارفارین ، هپارین ،کمادین مصرف می کنید با مشورت پزشک خود یک هفته قبل از انجام آمنیوسنتز قرص های خود را قطع کنید.
  • با مثانه پر به مرکز مربوطه رجوع کنید
  • داشتن یک نفر همراه ضروری می باشد ( ترجیحا جهت امضا رضایت نامه با همسر خود مراجعه کنید)
  • در صورت داشتن حساسیت دارویی پزشک را مطلع سازید
  • به همراه داشتن کارت گروه خون معتبر الزامی می باشد.

آیا آمنیوسنتز دردناک است :

آمنیوسنتز نیاز به بیهوشی یا بی حسی ندارد و تحت هوشیاری کامل انجام می شود زیرا فاقد درد قابل توجه می باشد. تنها سوزش اندکی هنگام وارد کردن سوزن احساس می گردد . این عمل طی 15 الی 30 دقیقه انجام می شود . احساس سفتی در ناحیه شکم بعد از آمنیوسنتز طبیعی می باشد.

آزمایش آمنیوسنتز چیست ؟

همانطور که بیان شد آمینوسنتز اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با سلامت جنین در اختیار پزشک و والدین قرار خواهد داد

همانطور که بیان شد آمینوسنتز اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با سلامت جنین در اختیار پزشک و والدین قرار خواهد داد ، این مایع آمنیوتیک ترشح شده در اوایل دوره ی بارداری تنها شامل الکترولیت و آب است و با گذشت زمان و از هفته های دوازده تا چهاردهم کربوهیدرات و چربی و اوره و فسفولیپید نیز به ترکیبات آن افزوده می شود وهر چقدر که جنین رشد می کند این مایع افزایش می یابد. در آزمایش آمنیوسنتز مقداری از مایع آمنیون پیش از تولد نوزاد از لحاظ ژنتیکی مورد بررسی قرار می گیرد ، با استفاده از این ازمایش بسیاری از مشکلات احتمالی جنین بررسی می شود و این عاملی است که می تواند مانع به دنیا آمدن نوزادان معلول شود ، این روش بیشتر در مادران بالای 35 سال توصیه می شود زیرا با بالارفتن سن ممکن است جنین دچار مخاطره شود .

کاربرد های دیگر آزمایش آمنیوسنتز

اگر این آزمایش در سه ماهه اول بارداری انجام شود ، از به دنیا آمدن جنین هایی که دچار مکشلات عمده در سیستم عصبی و سندروم داون هستند جلوگیری می شود . این آزمایش می تواند انقلابی بزرگ ایجاد نماید که با هزینه ای مناسب آرامش خاطر را به ارمغان خواهد آورد .

این آزمایش در کنار سایر آزمایشات غربالگری در دوران بارداری انجام می شود که البته با وجود آزمایش های غربالگری که از روش های بررسی مولفه های خونی مادر برای تشخیص سلامت کودک بهره می برد اما آزمایش آمنیوسنتز با قطعیت بیشتری سلامت کودک را نسبت به بیماری های سیستم اعصاب مرکزی بخصوص سندروم داون تضمین می کند ، به کمک این آزمایش زایمان با آرامش خاطر بیشتری همراه خواهد بود.همچنین در مواردی برای تشخیص اینکه آیا ریه جنین در مراحل تکاملی خود روند خوبی را طی کرده است بخصوص در مادرانی که از دیابت رنج می برند، آزمایش آمنیوسنتز پیشنهاد می شود ، زیرا احتمال ابتلای جنین به دیابت نیز وجود دارد .

ممکن است مشکلاتی نظیر افزایش حجم مایع آمنیوتیک مادران باردار را تهدید نماید ، این مشکل باعث تنگی نفس و بروز مشکلات تنفسی در مادران می گردد که در این صورت باید حجم مایع آمنیوتیک را کاهش داد .
برای تشخیص اختلالات لوله عصبی نیز می توان از آزمایش آمنیوسنتز استفاده کرد و بهره گیری نمود ، این نوع از اختلالات باعث عدم تکامل مغز و طناب عصبی خواهند شد.

با  تشکر

مدیریت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

آزمایشگاه غرب تهران

پاسخ

هجده + 18 =