HPLC

شناخت مواد شیمیایی وتجزیه ی آنها در بسیاری از موارد آزمایشگاهی کاربرد دارد.تجزیه ی مواد مستلزم استفاده از hplcروش ها و دستگاه های مجهز و پیشرفته است تا دقیق ترین نتایج را تحویل آنالیزور بدهد.امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش های جدید برای آنالیز و تجزیه مواد شیمیایی آن هم با سرعت بالا ارائه شده است.از نمونه ی این روش ها HPLC یا کروماتوگرافی مایع با فشار بالا است که برای تجزیه مواد شیمیایی کاربرد دارد .

این تکنوولوژی اواسط دهه 1970 انجام شد ودر اواخر دهه 1970 ، روشهای جدیدی شامل کروماتوگرافی مایع با فاز
معکوس این امکان را فراهم کرد تا جداسازی ترکیبات بسیار مشابه ، عملی گردد. در دهه 1980 ، بطور رایج تری از HPLC برای جداسازی ترکیبات شیمیایی استفاده می شده است.
درواقع با به وجود آمدن این روش، بسیاری از روشهای جداسازی ، شناسایی ، خالص سازی شامل پیشرفت های چشمگیری شدند. به همین منظور بکارگیری از HPLC ، کامپیوتر و اتوماسیون به روند کاری آزمایشات اضافه شد.
HPLC بسیاری از مشکلات را حل و کارهای سخت را آسان نمود و از همین جهت نیز مورد توجه تحقیقات بیوتکنولوژیکی ، شیمیایی و بیوشیمیایی و همچنین صنایع داروسازی قرار گرفت .
همانطور که می دانید کروماتوگرافی روشی است برای شناسائی و جدا سازی و اندازه گیری مواد و HPLC یا کروماتوگرافی مایع با فشار زیاد یا کروماتوگرافی مایع با کارکرد عالی را عنوان می کند. HPLC به دو صورت ثابت و متحرک مورد استفاده قرار می گیرد. که فاز ثابت جامد و یا مایع است و فاز متحرک نیز مایع است.
به بیان واضح تر HPLC جزسریع‌ترین روش‌های جداسازی تجزیه‌ای است و از ویژگی های بارز این روش وجود حساسیت بالا در روش ، سازگاری سریع آن برای انجام اندازه‌گیری‌های کمی صحیح ، قابلیت آن برای جداسازی مواد گونه‌های غیرفرار یا ناپایدار در مقابل گرما و مهم‌ تر از همه، کاربرد گسترده آن برای موادی است که در صنعت ، زمینه‌های مختلف علوم و جامعه اهمیت درجه اول را دارند. مزیت کروماتوگرافی نسبت به ستون تقطیر این است که به آسانی می‌توان به آن دست یافت.
در حالت عادی چندین روز طول می کشد تا یک ستون تقطیر به حداکثر بازده خود برسد، ولی با استفاده ازیک جداسازی کروماتوگرافی می‌توان در عرض چند دقیقه یا چند ساعت این کار را انجام داد .
مزیت مهم دیگر روشهای کروماتوگرافی این است که احتمال تجزیه مواد جداشونده به وسیله این روش‌ها در مقایسه با سایر روش‌ها کمتر است و مقدار بسیار کمی از مخلوط برای تجزیه لازم دارد. به این علت، روشهای تجزیه‌ای مربوط به جداسازی کروماتوگرافی می‌توانند در مقیاس میکرو و نیمه میکرو انجام بگیرند ، مزیت های نامبرده باعث می شود که این روش جزو روش های محبوب برای تجزیه سازی مواد محسوب شود .
با استفاده از دستگاه HPLC آزمایشات تجزیه سازی دقیق تر انجام شده و نتایج دارای حداقل خطا خواهند بود.آزمایشگاه آزادی نیز مجهز به این دستگاه با عنوان HPLC YANGLIN می باشد و قادر است آزمایشات لازم در این خصوص را با دقت و سرعت بالا انجام دهد .
اجزای دستگاه HPLC
 مخازن حلال
 موتور یا پمپ
 اینجکتور
 ستون
 ردیابها
 ثبات ( دتکتور )
موارد استفاده ازHPLC :
 جداسازی، خالص سازی و شناسائی پروتئین ها و ترکیبات آلی بویژه ترکیبات دوائی. همچنین در برخی از آزمایش های مربوط به تعیین غلظت دواها مورد استفاده قرار می گیرد .
 در تحقیقات پروتومیک (تحقیقاتی که برروی پروتئین ها انجام می شود)، آنالیز و هضم پروتئین
 مقایسه ساختارهای پروتئین های مختلف
 تعیین ساختار پلیمرها

 

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما مطرح نمایید . با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه آزادی