23 بهم

دردمفاصل

درد مفاصل

متخصصان معتقدند سن شروع بیماری‌های مفصلی کاهش یافته است، ‌طوری‌ که تا حدود 20 سال قبل، اکثر افرادی که برای درمان ‌دردهای مفصلی به درمانگاه‌ های فیزیوتراپی و ارتوپدی مراجعه می‌کردند، افراد بالای 55 تا 60 سال بودند و در واقع تخریب غضروف مفصلی در سنین بالا شروع می‌شد، ولی امروزه این سن به 30 سال کاهش پیدا کرده و پزشکان شاهد مراجعه بیمارانی با سنین 30 تا 50 سال با دردهای گردن، زانو، کمر و سایرمفاصل به مراکز درمانی هستند.

یکی از دلایل ابتلا به آرتروز و دردهای مفصلی سبک زندگی بد می باشد. همچنین در محل کار و ادارات کم تحرکی وجود دارد وبه دلیل نداشتن ‌فعالیت ‌بدنی مناسب درزندگی، این دردها به وجود می آیند.

همچنین یکی ازعوامل کاهش سن ابتلا به بیماری‌های مفصلی، اشکال در وضعیت حرکتی به خاطر زندگی شهر نشینی است. دیده شده نشستن، خوابیدن، نوع راه‌ رفتن و نوع کفش انتخابی درمیان بسیاری از مردم استاندارد نیست و در اکثر موارد مردم شیوه درست آن را نمی دانند.

همچنین نوشیدن نوشابه ، به خاطر اسید فسفریک، جذب کلسیم را محدود می‌کند و اگر به ‌طور روزمره از این ماده استفاده شود، در سنین جوانی افراد به ‌سرعت دچاربیماری‌های مفصلی می‌شوند. همچنین امروزه در بین کودکان به‌ خصوص درمدارس، شیر یا عرضه نمی‌شود یا با کیفیت بسیارپایین عرضه می‌شود که این امر خود زمینه را برای افزایش بیماری‌های مفصلی درجوانی آماده می‌کند.

مشاهده شده رایج‌ ترین درد، درد زانواست. به گفته متخصصان، به ازای هریک کیلواضافه ‌وزن درسطح صاف، حدود 3 تا 5 برابرفشار بیشتر به زانوها وارد می‌شود که درمواقع بالا وپایین ‌رفتن ازپله، این فشار 10 برابرمی‌شود. همچنین شایع‌ترین دردهای مفاصل مربوط به کشکک زانو است که درواقع استخوانی است که داخل تاندون عضله چهارسر ران قرارگرفته و در هر خم ‌و ‌راست ‌شدن زانو حدود 7 تا 8 سانتی‌متر این استخوان روی زانو حرکت می‌کند.

دردمفاصل

هرچه این حرکت طبیعی‌ ترباشد، مشکلات آن کمتر خواهد بود، ولی اگر در مسیر حرکت کشکک روی زانو، مقداری انحراف به طرف داخل یا خارج وجود داشته باشد، باعث خراش غضروف یا نرم‌ شدگی آن می‌شود که موجبات درد و ناراحتی رادرقسمت جلوی زانو فراهم می‌کند.

شایع‌ ترین علت آن، یکی ضعف عضله چهار سر ران است که این عضله به‌ طور طبیعی در زنان ضعیف‌ تر است و دیگری رعایت‌ نکردن برخی اصول نشستن و برخاستن است، مثل دو‌ زانو یا چهار ‌زانو نشستن یا بالا رفتن ازسطح شیب ‌دار به ‌مدت طولانی و یا خم بودن زانو به‌ مدت زیاد که در نتیجه کارهای اداری در فرد به ‌وجود می‌ آید و البته از همه مهم‌ تر ضعف عضله چهارسرران است که نیاز به تقویت دارد.

البته برخی عوامل فرعی وجود دارند که باعث می‌شوند آرتروز زودتر یا شدیدتر به ‌وجود ‌آید. یکی ازاین عوامل، افزایش وزن و چاقی فرد است که ارتباط مستقیم با دردهای زانودارد. علاوه برآن انحراف زانو به شکل پرانتزی یا ضربدری موجب می‌شود که وزن بدن به ‌طور یکسان روی سطح زانو پخش نشود و یک طرف، فشاربیشتری را تحمل کند و درنهایت این فشار باعث ساییدگی مفصل ‌شود.

درد مفاصل و آرتروز با بی تحرکی درمان نمی شود.

برخی از مردم به اشتباه تصور می‌کنند که صرفا با حذف فشار از روی مفصل و ثابت ‌نگه ‌داشتن آن، مشکلشان حل می‌شود، درصورتی‌ که به گفته متخصصان، نداشتن ‌تحرک مناسب، خود خطرات جدی مانند آرتروز مفصل رادرپی‌ دارد، زیرا تغذیه مفصل ازطریق تحرک صورت می‌گیرد.

پیشگیری:

متخصصان بهترین راه درمان آرتروز را کاهش عوامل به‌ وجود ‌آورنده آن می‌دانند وتوصیه می‌کنند افراد از دوزانو و چهار زانو نشستن پرهیز کنند. همچنین افرادی که مشکل زانودارند، راه‌ رفتن درسطح صاف را دربرنامه زندگی خود قراردهند، زیرا هیچ آرتروزی مانع از راه ‌رفتن افراد درسطح صاف نمی شود.

البته درمان‌های دارویی وجراحی زانو هم درموارد شدیدتر،ازدرمان‌های مفید وضروری آسیب‌های مفصل زانوهستند. درعمل جراحی زانو که رویه مفصلی تعویض می‌شود، درواقع مفصل مصنوعی برای فرد گذاشته می‌شود و درد تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

با تشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

آزمایشگاه غرب تهران

پاسخ

یک × چهار =