22 دی

کاهش تری گلیسیرید

کاهش تری گلیسیرید (چربی خون)

نوعی چربی خون است . می توان این گونه معرفی کرد که میزان کالری اضافی بدن به نسبت غذای مصرفی شخص ، در سلولهای چربی ، تبدیل به تری گلیسیرید خواهد شد که میزان آن در صورت مصرف بیشتر غذا بالاتر خواهد رفت .

می توانید میزان چربی خون یا تری گلیسیرید خود را از طریق آزمایشی ساده بسنجید تا از سلامت قلب و چربی خون بدن خود آگاه شوید که نتیجه و میزان آن در آزمایش به نرمال ، نزدیک به مرز ، تری گلیسیرید بالا و یا خیلی بالا سنجیده خواهد شد.
میزان طبیعی تری گلیسیرید نرمال باید کمتر از ١۵٠ میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر از ١.٧ میل مول در لیتر باشد.

در صورتی که میزان تری گلیسرید یا چربی خون، در آزمایش، بالا نشان داده شود احتمال خطر ضخیم شدن دیواره عروق و قلب بالا خواهد بود که در صورت تحت درمان قرار نگرفتن فرد و رعایت نکردن رژیم غذایی ، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و حتی سکته های قلبی و مغزی را در فرد افزایش خواهد داد و نیازمند مراجعه هرچه سریعتر به پزشک متخصص و بررسی جهت درمان می باشد .

چند توصیه برای کاهش تری گلیسیرید (چربی خون)

چنانچه دچار چربی خون بالا هستید چند توصیه جهت کاهش و درمان آن را در این مقاله مطرح خواهیم کرد

سبزیجات بخورید:

سبزیجات از مواردی است که می تواند به کاهش چربی خون کمک کند.

سبزیجات نشاسته ای زیرباید کمتر استفاده شود زیرا با مصرف زیاد آن نشاسته به چربی تبدیل شده و چربی خون یا تری گلیسیرید را افزایش میدهد.

 1. سیب زمینی
 2. نخود فرنگی
 3. ذرت

سبزیجات زیر می تواند به کاهش چربی خون کمک کند. می توانید سبزیجات ذیر را جایگزین موارد فوق ، در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

 1. کلم
 2. قارچ
 3. کلم برگ
 4. و سایر سبزیجات غیر نشاسته ای

 

مصرف لوبیا

لوبیا نیز همچون سبزیجات غیر نشاسته ای مفید هستند زیرا که دارای فیبر و مواد مغذی دیگر می باشند  و می تواند به کاهش چربی خون کمک کند البته قابل ذکر است که لوبیا برای این اشخاص نباید به همراه شکر یا گوشت های چرب پخته و مصرف شود و چنانچه تمایل به استفاده از کنسرو داشتید برچسب روی کنسرو را مطالعه و میزان شکر و چربی و نمک آن را بررسی بفرمایید

مصرف میوه

مصرف میوه نیز جهت کاهش چربی خون بسیار توصیه میشود که جایگزین شیرینی جات و تنقلات پر کالری بشود.هر چند که افراط در مصرف آن نیز نباید انجام گیرد تا قند خود میوه نیز منجر به افزایش چربی خون نشود. به طور معمول  3الی 4 واحد در روز توصیه میشود.

پرهیز  از غذاهای نشاسته ای

مصرف موارد ذیل باعث بالا رفتن چربی خون شما خواهد شد در حد امکان از مصرف آن دوری کنید تا بدن مقادیر اضافی کربوهیدرات این نوع غذاها را به چربی تبدیل نکند.

 1. مقادیر زیاد نان
 2. برنج
 3. ماکارونی
 1. سیب زمینی

و سایر غلات

پرهیز از نوشیدنی های شیرین

خوردن نوشابه و آب میوه ها یا حتی چای شیرین شده موجب بالا رفتن چربی خون خواهد شد بنابراین میزان استاندارد مصرف آن 240  سی سی در روز می باشد.

خوردن عسل و شیره خرما را کاهش دهید :

اکثر افراد بر این باورند که برخی چیزهایی که شیرینی طبیعی دارند همچون شهد و عسل، بهتر از مصرف قند و شیرین کننده های صنعتی است. مصرف این مواد در حد کنترل شده مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما مصرف بیش از حد آن موجب افزایش تری گلیسیرید خون یا چربی خون میشود.

چنانچه چربی خون بالا دارید تا حد امکان از مصرف این مواد قندی و شیرین خودداری کنید البته مصرف آن تحت نظر متخصص می تواند کنترل شده و به اندازه باشد. انواع شیرینی جات وکیک ها شامل میزان بالایی اسید چرب ترانس است که موجب  بالا رفتن  تری گلیسرید می شود.

کاهش تری گلیسیرید

رعایت رژیم غذایی جهت ورود میزان کنترل شده مواد قندی می تواند به سلامت قلب و عروق کسانی که دچار چربی خون بالا هستند کمک کند و به راحتی بیماری خود را کنترل کنند.

چربی های اشباع و ترانس را محدود کنید  :

استفاده از چربی های اشباع همچون موارد ذیل خود داری شود تا چربی خون شما افزایش پیدا نکند.
کره

مارگارین

روغن های هیدروژنه

روغن نارگیل

و …

جایگزین موارد فوق می توان از روغن های طبیعی و مفید استفاده کرد که شامل موارد ذیل می شود.
روغن زیتون

کانولا

کنجد

بذر کتان

و …

جالب است بدانید هر گرم روغن حاوی 9 کیلوکالری می باشد  که هر نوع روغنی ترکیب اسید چرب متفاوتی دارد در نتیجه مصرف روغن های خوب در حد متعادل توصیه می شود.

از مصرف الکل خودداری کنید

ترکیب الکل شامل مقدار زیادی قند است.که با مصرف آن میزان تری گلیسیرید خون را افزایش می دهد. بنابراین به افرادی که چربی خون بالا دارند توصیه اکید به پرهیز از آن می شود.

باتشکر مدیریت وب سایت آزمیشگاه پاتوبیولوژی آزادی

آزمایشگاه غرب تهران

پاسخ

2 × چهار =