10 خرد

ویتامین E

ویتامین‌ها موادی هستند که  وجود آنها برای بدن به منظور فعالیت های طبیعی ضروری است و انواع مختلفی دارد که به طور کلی بدن به 6 دسته کلی آنها نیاز دارد. هریک از این دسته ها به نوعی ساخته و در بدن ذخیره می شوند. کمبود هریک از این موارد می تواند عوارض خاص خود را دربدن داشته باشد.  ‌ در این مقاله قصد داریم حول ویتامین E  مطالبی ارائه دهیم.

ویتامین E  از جمله ویتامین های محلول در چربی است و بهترین راه جذب آن مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین است و در برخی موارد ممکن است نیاز به مصرف مکمل ها باشد.

 

ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان است که به بازسازی سلول‌های آسیب دیده کمک می‌کند. این ماده‌ی مغذی ضروری به صورت طبیعی در بعضی از غذاها وجود دارد و همچنین می‌توان آن را از طریق مصرف مکمل‌ها تامین کرد و بعضا در غذاهای فرآوری شده نیز یافت می‌شود. ویتامین E جز ویتامین‌های محلول در چربی است یعنی بدن شما ویتامین E وارد شده به بدنتان را ذخیره می‌کند و در زمان نیاز از آن استفاده می‌کند.

ویتامین E نوعی ویتامین محلول در چربی است که اکسیدان نیزهست که  به پیشگیری از آسیب‌های ناشی از رادیکالهای آزاد به چربی‌های خاصی در بدن که برای سلامتی ضروری هستند، کمک می‌کند. ویتامین E یک ویتامین مهم است که برای عملکرد صحیح بسیاری از اعضای بدن مورد نیاز است و برای کند کردن روند پیری به طور طبیعی نیز بسیار مفید است.

برخی از فواید مصرف ویتامین E برای بدن:

– تنظیم کلسترول

– مقابله با رادیکال های آزاد و جلوگیری از توسعه بیماری ها

– ترمیم پوست های آسیب دیده

– کمک به کاهش ریزش مو و افزایش ضخامت تارهای مو\

– بهبود بینایی

– کاهش علایم سندرم قبل از قاعدگی(PMS)

– بهبود اثر درمان های پزشکی و کاهش عوارض جانبی برخی داروها

– افزایش استقامت بدن و قدرت عضلات

از منابع دارای ویتامین E می توان به تخمه‌ آفتاب‌گردان، بادام، فندق، جوانه‌ی گندم، انبه،  آووکادو،  کدو حلوایی، کلم بروکلی،

اسفناج، کیوی، گوجه ‌فرنگی و … اشاره کرد.

 

 

پاسخ

بیست − دوازده =