24 آذر

ویتامین D

 ویتامین D

ویتامین D از مهمترین ویتامین های مورد نیاز بدن می باشد.این ویتامین محلول در چربی با کمک به جذب کلسیم در بدن به استحکام استخوان ها کمک می کند.کمبود این ویتامین D در بدن بسیار خطرناک می باشد که دراین بحث به آن می پردازیم  بهترین منبع غنی ویتامین D  نور خورشید می باشد پس هر می توانید از آفتاب روز استفاده کنید.

کمبود ویتامین D در بدن چه مشکلاتی به همراه دارد؟

بیشتر وقت ها بیماران از کمبود ویتامین D  در بدن خود خبر ندارند و به همین دلیل دیر تشخیص داده می شود.نشانه  کمبود ویتامین D  درافراد بزرگسال  با احساس درد خفیف در کل بدن، ضعف کلی بدن و نیز ضعف در ایستادن و بالا رفتن از پله و در مراحل پیشرفته تر لنگیدن، درد استخوان به ویژه  در دندها، پاها می توان اشاره کرد.کمبود ویتامین D در بدن کودکان نیز بسیار خطرناک می باشد. کوتاه ماندن قد کودکان و دیر را افتادن آنها از نشانه های بارز کمبود این ویتامین می باشد همچنین در موارد کمبود شدید ویتامین D  در کودکان باعث ایجاد مشکلات تنفسی شدید،اسپاسم عضلاتی،و تشنج می شود.کمبود ویتامین دی با انجام یک آزمایش خون در آزمایشگاه مشخص می شود.

 

چه کسانی احتمال کمبود ویتامین D در بدنشان زیاد است ؟

  • افراد سن بالا
  • کسانی که پوستشان تیره است
  • شیرخواران و نوزادان تازه متولد شده
  • کسانی که از نور آفتاب دوری می کنند

ویتامین D

ویتامین D بدنمان را چگونه تامین کنیم؟

تابش  آفتاب به پوست : پوست بدن انسان با دریافت اشعه نور خورشید شروع به تولید ویتامین D در بدن می کند

مصرف شیر و فراورده های آن : نوشیدن شیرغنی شده با  ویتامینD و مصرف فراورده های آن در تامین ویتامینD بدن  بسیار موثر می باشد.

خوردن برخی ازغذاهای دریایی : ماهی تن نیز یکی از منابع مفید ویتامین D است و سطح ویتامین D موجود در آن به مراتب بیشتر از ماهی ساردین است.

تخم مرغ : زرده تخم مرغ نیز سرشار از ویتامین D است و به همین علت توصیه می شود زرده و سفیده تخم مرغ را حتما با هم مصرف کنید.

آب پرتقال غنی شده با ویتامین D نیز برای دریافت دوز مورد نیاز روزانه این ویتامین گزینه مفیدی است.

غلات غنی شده با ویتامین D نیز به همراه شیر یا آب پرتقال غنی شده منبع مفید این ویتامین هستند.

 

بدن انسان چه میزان ویتامین D نیاز دارد ؟

اندازه مجاز روزانه  600 واحد در روز برای افراد بزرگسال تا سن 70 ساله است. افراد 71ساله و پیرتر باید 800 واحد در روز از رژیم غذایی شان مصرف کنند. بعضی از پزشکان دوز بالاتر ویتامین D را توصیه میکنند ولی اندازه بیش از حد آن می تواند به بدن آسیب برساند. طبق اظهارات انجمن پزشکی امریکا، مقدار بالای 4000 واحد در روز خطر آسیب را بیشتر می کند.کودکان نیز باید مکمل حاوی 400 تا 600 واحد مصرف کنند. این اندازه اغلب در مولتی ویتامین های جویدنی وجود دارد. مصرف بیش از حد ویتامین D می تواند باعث بی اشتهایی ، ادرار مکرر و کاهش وزن شود. همچنین اندازه زیاد ویتامین D می تواند باعث ایجاد مشکلات کلیوی و قلبی شود.

با تشکر مدیریت سایت آزادی  آزمایشگاه غرب تهران

 

پاسخ

چهار × 5 =