,پرده آب هوشمند,فرش مجازی,فرش هوشمند,استند لمسی,کف پوش سه بعدی متحرک,باکس هولوگرافیک,3dمپینگ,ویدیو مپینگ
02 فوریه

ويروس تبخال

ويروس تبخال

ویروس‌های هرپس سیمپلکس ۱ و 2 یا همان  HSV-1,HSV-2، از مهمترین ویروس‌های بیماریزای انسانی هستند. ویروس هرپس سیمپلکس ۱، موجب تب‌خال بالای كمر (دهاني) و ویروس هرپس سیمپلکس ۲، موجب تب‌خال تناسلی می‌شود. این ویروس‌ها بسیار شایع و مسری می‌باشند.  HSV-1 از طریق بزاق آلوده منتقل می‌شود اما HSV-2 از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می‌کند.

ژنوم ویروس به شکل DNA خطی دو رشته‌ای است وخراش‌های پوستی موجب انتقال ویروس به پوست می‌شوند. پوست سالم مانع نفوذ ویروس به بدن می‌شود.

این ویروس‌ها، سلول‌های عصبی را آلوده می‌سازند و ممکن است به طور مخفی در سلول‌های عصبی به حالت خفته درآیند. بر اثر تحریک مانند فشارهای عصبی و احساسی، ویروس از حالت خفته به حالت فعال در ‌آید. ویروس از طریق آکسون‌های عصبی به پوست برمی گردد و در آنجا تکثیر پیدا کرده و ایجاد تب خال می‌کند. ویروس‌های هرپس سیمپلکس می‌توانند مناطق گوناگونی از بدن را آلوده سازند مانند ایجاد ضایعات در دهان و گلو، التهاب قرنیه و ملتحمه چشم (کراتوکونژکتیویت)، تب خال‌های پوستی و انسفالیت و…

اين بيماري در افراد مبتلا به ايدز  دچار كاهش ايمني، بطور شايع و شديدتر رخ مي دهد.

تشخیص

براى تشخيص بالينى مى‌توان قاعدە ضايعهٔ را خراشيد و سلول‌هاى غول‌آساى چند هسته‌اى را با رنگ‌آميزى رايت يا رنگ‌آميزى گيمسا ديد يا انکلوزيون‌هاى داخل هسته‌اى را با کمک سيتولوژى مشاهده نمود. کشت از ضایعه ممکن است طى ۴۸ تا ۹۶ ساعت مثبت شود.

ويروس تبخال

روش‌هایى مثل تست ايمونوفلورسانس، الايزا و روش‌هاى هيبريديزاسيون DNA تقريباً به اندازه جداسازى ويروس از ضايعات تناسلى يا ضايعات لب و دهان حساس هستند؛ اما حساسيت آنها در مقايسه با کشت ويروسى از ترشحات بزاقى يا ضايعات گردنى ۵۰ درصد است.

تغييرات سرمى را مى‌توان براى اثبات عفونت‌هاى اوليه به‌ کار برد. اما فقط ۵ درصد از بيمارانى که عفونت HSV مجدداً در آنها فعال شده است افزايش چهار برابر يا بيشتر در تيتر آنتى‌بادى دارند.

درمان

چندين داروی ضد ويروسي شامل آسيکلووير، والاسيکلووير و ويدارابين در برابر عفونت های هرپسی مؤثرند. امروزه آسيکلووير درمان استاندارد است.

دارو ممکن است علائم بيماری را تخفيف دهد، زمان بهبود را کوتاه تر و احتمال عود هرپس تناسلی را کمتر کند. با اين حال، HSV در اعصاب حسی به صورت مخفی باقی می ماند. ممکن است سويه های مقاوم به دارو ايجاد شوند. نوزادان و افراد مبتلا به اگزما را بايد از تماس با افرادی که هرپس فعال دارند، دور کرد.

پيشگيری

انواعی از واکسن های تجربی تهيه شده است. نوعی از آن ممکن است برای پيشگيری از عفونت اوليه مفيد باشند.

باتشکر.

مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی​

آزمایشگاه غرب تهران

پاسخ

4 × 4 =