05 دی

وبا و علائم آن

وبا و علائم آن

بیماری وبا یک بیماری عفونی حاد است که روده کوچک را درگیر می  کند و به شکل اسهال آبکی بروز می کند.

این بیماری توسط یک باکتری میله ای شکل به نام ویبریوکلرا به وجود می آید. راه انتقال آن بیشتر از طریق آب آلوده می باشد. این باکتری در آب زندگی می کند و در محیط های آلوده تا یک هفته زنده می ماند. و می تواند روی میوه، سبزیجات و گوشت و به طور کلی روی محیط های مرطوب به راحتی زندگی کند. برعکس آن، در محیط های خشک توانایی زنده ماندن ندارد و در نور خورشید سریعا از بین می رود. همچنین این باکتری در برابر گرما و جوشیدن بسیار حساس بوده و می میرد.

این باکتری به میزان زیاد در آبهای آلوده به مدفوع انسانی وجود دارد و اگر به هر دلیلی به آب آشامیدنی وارد شود می تواند باعث آلودگی بسیاری از افراد شود.

وبا و علائم آن

بیماریزایی این باکتری به این صورت است که به معده رفته و پس از عبور از معده وارد روده کوچک می شود و بین چند ساعت تا چند روز دارای دوره کمون است و هیچ علامتی را نشان نمی دهد. سپس  در روده سم ترشح می کند که با اثر سم مواد و املاح از دیواره روده عبور می کنند و درنتیجه علائم اولیه آن به صورت اسهال ظهور می کند.

میزان اسهال به مرور زیاد می شود و بیشتر حالت آبکی پیدا می کند.  تعداد دفعات دفع زیاد می شود و با گذشت اندک زمانی مدفوع تغییر رنگ داده و به رنگ خاکستری و کدر در می آید و بوی تند و زننده ای مثل بوی ماهی گندیده می گیرد.

این حالات احتمال دارد با درد و دل پیچه در موارد کمی همراه باشند. همچنین در برخی موارد استفراغ بدون حالت تهوع قبلی به وجود می آید. در موارد بسیار نادر تب نیز دیده می شود.

این حالات منجر به از دست دادن آب زیاد و املاح در فرد و در  نتیجه عطش فراوان و گرفتگی عضلات می شود  که اگر به موقع و با علائم اولیه فرد تحت درمان قرار نگیرد بیماری می تواند کشنده باشد.

آزمایشگاه غرب تهران

پاسخ

شانزده + هفت =