ناباروری

تعریف ناباروری  بدین شکل است که  ناتوانی زوجین در باردار شدن  پس از گذشت یک سال رابطه جنسی بدون اینکه از روش های بارداری استفاده کنند .
ناباروری در  سالیان اخیر در 10 الی 15  درصد از زوج ها رویت می شود. از جمله عوامل ناباروری می تواند مربوط به خانم  یا آقا یا هر دو شخص باشد. تقریبا40% از مشکلات ناباروری به آقایون مرتبط می باشد ، 40% مربوط به زنان و حدود10% مربوط به هر دو است. در حدود 10% از زوجین  از عوامل ناباروری می باشند .
دردهه های اخیر  در خصوص تشخیص و درمان ناباروری انجام شده است  وتقریبا 65 درصد از زوجین نابارور با بهره گیری  از تکنیک های  موجود فرزند دار شده اند.

عوامل  ناباروری در خانم ها
1) اختلال در تخمک گذاری
ناهماهنگی  در تخمک گذاری، از مهمترین علت های ناباروری درخانم ها است. به طوری که 39% علت های  ناباروری خانم ها به این مسئله  عمل تخمک گذاری بدون انجام لقاح انجام صورت نمی پذیرد و علت  باردار نشدن بانوان می باشد . در یکسری از بانوان ممکن است تخمک گذاری انجام نشود و یا به شکل نامنظم و یا کم تخمک گذاری صورت پذیرد و از جمله علائم تخم گذاری می تواند این باشد که عادت ماهیانه نداشته باشند و یا عادت ماهیانه در بانوان به شکل  کم و نامنظم باشد و بعضی بانوان  با آنکه دارای عادت ماهیانه منظم می باشند ، در تخمک گذاری دارای اختلال می باشند .

2) اختلال در لوله های رحمی
در برخی از  زنان، لوله های رحمی به شکل  کامل و یا ناقص بسته می باشد . به همین دلیل اسپرم به تخمک نمی رسد. بسته بودن لوله های رحمی  به دلیل عفونت، آندومتریوز و یا چسبندگی هایی بعد ازانجام عمل جراحی می باشد. در مقایسه با   کشورهای توسعه یافته به علت  وقوع و افزایش بیماری های عفونی دستگاه تولید مثلی، میزان اختلال در لوله های رحمی بیشتر می باشد . به شکل کلی و تقریبی  30% علل ناباروری زن ها  به اختلال در لوله های رحمی مرتبط می باشد .
3) آندومتریوز
آندومتریوز، به حالتی گفته می شود که در آن سلولهای سنگفرش رحم (آندومتر)‌ رشد کرده و از بخش رحم هم  نیز فراتر می رود و لوله های رحمی را نیزپوشش می دهد  و حتی آنها را می بندد و در تخمک گذاری موجب ایجاد اختلال می شود . آندومتریوز به شکل تقریبی 13% از علت های ناباروری است و تقریبا  70% زنان دارای آندومتریوز، نابارور هستند.

4)‌اختلال درگردن رحم یا رحم
ناهنجاری های که در بخش گردن رحم می باشد موجب  ناباروری می شود که می توان به مشکلات مرتبط به ساختمان بدن، عفونت های بخش گردن و رحم و یا کیفیت نامطلوب ترشحات رحم اشاره نمود. ازجهتی  تومورهای بدخیم رحم و یا جای زخم های  بخش  دیواره رحم سبب ناباروری شده است .

5)‌ مشکلات دستگاه ایمنی بدن
مشکلات مرتبط به دستگاه ایمنی بدن و علل های  ایمونولوژیک نقش مهم و قابل اهمیتی  در ایجاد ناباروری داشته است در برخی موارد  خانم ها،‌ علیه اسپرم مرد ماده ای به نام آنتی بادی ترشح می شود که اسپرم ها آن را از  بین برده  و در برخی موارد  آنها را غیرفعال می کند و حتی سبب سقط ناگهانی  در بعضی از آبستنی ها می گردد .
علل ناباروری در مردان
1)اختلالات مربوط به اسپرم
به طور روتین و طبیعی ، در بیضه مرد اسپرم تولید می گردد و در زمان  انزال از آلت وی خارج می شود. اگر در موردهای  زیر ناهماهنگی باشد، شانس لقاح کاهش یافته و این موجب می گردد که مرد نابارور گردد .

  • کم بودن اسپرم
  • اسپرم نابالغ
  • شکل نامتعادل و غیر طبیعی اسپرم
  • حرکت مناسب نداشتن اسپرم

عواملی که بر اندازه ، شکل،‌ بلوغ و حرکات  اسپرم تاثیر گذاری به شکل منفی دارد شامل :

  • بیماری های عفونی: بیماری های عفونی با التهابی  بیماری اوریون موجب التهاب ،عفونت مجاری تناسلی یا و موجب نابودی بیضه ها در مرد می شوند. تقریبا  25% مردانی که پس  از بلوغ  اوریون می شوند دچار ناباروری می شوند.
  • ‌اختلالات هورمونی
  • اختلالات هورمونی موجب می شود که  5-2 درصد مشکلات ناباروری و علت ایجاد ناباروی در مردان می شود. تولید غیرطبیعی هورمون های FSH و LH بر تولید هورمون مردانگی یا تستوسترون و تولید اسپرم موثر و تاثیر گذار می باشد.

‌علل ناباروری ژنتیکی
یکی دیگر از علت های ناباروری می تواند ژنتیکی باشد .