27 آبا

عفونت قارچی ناخن

عفونت قارچی ناخن

قارچها میکروارگانیسم هایی هستند که به راحتی در همه جا می توانند رشد کنند و حضور داشته باشند مثل استخر، داخل کفش و حمام و آشپزخانه، زمین، خاک و… قارچها به راحتی می توانند روی بدن انسان مثل پوست، مو و ناخن قرار بگیرند و رشد کنند. البته بیشتر در قسمت های مرطوب بدن از جمله لای انگشتان پا رشد کنند. متاسفانه قارچها به راحتی می توانند پراکنده شود و وقتی فرد را درگیر می کنند به راحتی از بین نمی روند و علت آن رشد راحت آنها و کم نیاز بودن آنها برای زندگیست.

یکی از جاهایی که قارچ  به وفور دیده می شود روی ناخن است که در افراد مسن و بزرگسالان بیش از سایرین دیده می شود. که از علل ایجاد آن می تواند رعایت نکردن بهداشت، پا برهنه راه رفتن و زندگی در جاهای مرطوب است.همچنین سیستم ایمنی ضعیف بدن می تواند به ایجاد آن کمک کند.

علائم وجود قارچ روی ناخن:

-شکستگی در ناخن یا ناصاف شدن آن

-ایجاد لکه روی ناخن

-تغییر شکل ظاهری ناخن

-ایجاد بوی غیر عادی در ناخن

-تغییر رنگ و گاهی افتادگی ناخن

که در صورت وجود این علائم به پزشک باید مراجعه کرد تا نمونه برداری از این لکه ها صورت گیرد.

عفونت قارچی ناخن

پزشک درخواست نمونه برداری از ناخن می کند که این کار توسط آزمایشگاه صورت می گیرد و روی لام قرار می گیرد تا در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار گیرد. همچنین نمونه در  محیط کشت داده می شود و پس از 24ساعت مورد بررسی قرار می گیرد.

در صورت مثبت شدن تست درما آغازمی شود که بسیار زمان بر و هزینه بر است:

در مرحله اول فرد باید ناخن ها را کوتاه کند و اگر از ناخن مصنوعی یا کاشت استفاده می کند آنها ا بردارد. همچنین همیشه ناخن ها را خشک نگه دارد زیرا در صورت مرطوب بودن، زمینه رشد بیشتر برای فرد ایجاد می شود.

همچنین فرد می تواند از محلول های اسیدی مثل سرکه و آب اکسیژنه و همچنین وایتکس استفاده کند. ولی علاوه بر همه اینها فرد باید از داروهای ضد قارچ استفاده کند مانند فلوکونازول و تریبنافین، ایتروکونازول و … که باید در مدت زمان طولانی حداقل 4 ماه استفاده شوند.

 

پاسخ

هفت − پنج =