,پرده آب هوشمند,فرش مجازی,فرش هوشمند,استند لمسی,کف پوش سه بعدی متحرک,باکس هولوگرافیک,3dمپینگ,ویدیو مپینگ
17 ژانویه

سوالات متداول آزمایشگاه

 • علت کراتینین بالا؟

کراتینین نوعی پروتئین است که حاصل از متابولیت های عضلانی می باشد. این پروتئین در خون آزاد می شود و میزان اضافی آن توسط کلیه ها دفع می شود. در واقع کار کلیه ها فیلتر کرن مواد و پروتئین ها از قبیل پروتئین کراتینین است. میزان نرمال کراتینین در خون برای خانمها باید بین 1/1تا5/0 و برای آقایان 2/1تا6/0 میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد. میزان کراتینین در افراد جوان به خصوص آقایان به علت بیشتر بودن میزان عضله بالاتر است و بر عکس در افراد مسن که عضلات به مرور تحلیل می روند کمتر است. ولی به طور کلی اگر میزان کراتینین در خون به 10 و بالاتر برسد نشانه آسیب شدید کلیوی می باشد. کراتینین به دلایلی چون بیماری های قلبی، بیماریهای کلیوی، کم شدن آب بدن و … بالا رود.

 • چه اقداماتی برای کاهش کراتینین لازم است؟

در مرحله اول برای کاهش میزان کراتینین به فرد توصیه می شود در روز به میزان کافی آب مصرف کند. همچنین با رعایت رژیم غذایی مناسب فرد می تواند به کاهش آن در خون کمک کند. به طور مثال به فرد توصیه می شود کمتر از نمک استفاده کند و از ویتامین ها بیشتر مصرف کند. همچنین برخی دم نوش های گیاهی می توند کمک شایانی به کاهش کراتینین بکند مانند مصرف چای بابونه. درصورت نیاز پزشک به فرد دارو تجویز می کند.

خیر ولی حداقل باید 2 تا 3ساعت ازبیدار شن فرد گذشته باشد و فرد طی حداقل 12ساعت گذشته  رابطه جنسی نداشته باشد.

 • شرایط اهداء خون؟

افرادی که حداقل دارای  سن 17 سال و حداکثر 65 سال هستند و حداقل 50 کیلوگرم وزن دارند و از سلامت کامل برخوردارند می توانند با همراه داشتن کارت شناسایی عکس دار معتبر (دارای کد ملی) برای اهدای خون به مراکز خونگیری  مراجعه نمایند تا در صورت دارا بودن معیارهای پزشکی لازم ، خون اهدا نمایند. فواصل اهدای خون  مردان حداکثر 4 بار و زنان حداکثر 3 بار در سال می توانند خون اهدا کنند .

افراد به دو دلیل از اهدای خون معاف می شوند:

 • اگر سلامتی فرد اهدا کننده در نتیجه اهدای خون به مخاطره افتد.
 • اگر خون فرد اهداکننده سلامتی فرد گیرنده خون را ، اگر چه  با احتمال کم ، به مخاطره اندازد.
 • کراتینین چه مقدار باشد نیاز به دیالیز است؟

پزشکان مواد شیمیایی مختلفی را در خون اندازه گیری می کنند تا ببینند چه زمان دیالیز برای بیمار لازم می شود. دو مورد از مهمترین مواد شیمیایی موجود در خون که برای این مورد اندازه گیری می شوند، کراتینین و نیتروژن اوره خون است. وقتی مقدار این دو ماده در خون بالا می رود، نشان دهنده این است که توانایی کلیه ها برای تصفیه بدن از مواد زائد پایین آمده است.

به همین دلیل برای سنجش سطح عملکرد و فعالیت کلیه ها از آزمایش ادرار، تصفیه کراتینین، استفاده می کنند.اگر در آزمایشات انجام شده اندازه کراتینین خون شما زیر ۲ می باشد نگران نباشید چرا که با مصرف داروهای مناسب و رعایت رژیم غذایی که شامل حذف نمک و کم کردن پروتئین مواد غذائی است مشکل شما کنترل و درمان خواهد شد. ولی اگر در بررسی های انجام شده اندازه کراتینین شما بالای ۶-۵ و اوره بالا باشد و علت زمینه ای و انسداد وجود نداشته باشد، با تشخیص پزشک نیازبه دیالیز می باشد.

 • فسفر پایین و پتاسیم بالا در خون نشانه چیست؟

بیماری های مختلف، آسیب دیدگی ها، داروها ( داروهای مدر، ملین ها، آنتی بیوتیک ها) و برخی روش های درمانی خاص نظیر شیمی درمانی و تغذیه از راه تزریق (TPN) عواملی هستند که عموما سبب عدم تعادل پتاسیم و سدیم می گردند.

علل افزایش پتاسیم خون عبارتنداز نارسایی حاد کلیه، بیماری مزمن کلیه، بیماری آدیسون ( نارسایی غده فوق کلیوی یا آدرنال)، الکلیسم (اعتیاد به مصرف الکل) و یا اعتیاد شدید به مواد مخدر،  بازدارنده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتنسین، تخریب گلبول های قرمز در اثر جراحت یا سوختگی، مصرف بیش از حد مکمل پتاسیم، دیابت نوع یک و …

شایع ترین علت کاهش پتاسیم خون، دفع بیش از حد پتاسیم از طریق ادرار در اثر مصرف داروهای دیورتیک ( ادرارآور) می باشد.

معمولا وقتی پزشک برای تشخیص بیماری فعلی شما و یا کنترل داروهای مصرفی تان، آزمایش خون برایتان می نویسد، میزان بالای پتاسیم خون معلوم می شود.

 • چکاپ خون شامل چه تست هایی است؟

با آزمایش چکاپ کامل امکان تشخیص سلامتی و زودرس بسیاری از بیماریها امکان پذیر می گردد. تشخیص زودرس بیماریها به علت میسر ساختن درمان موثرتر ، کاهش عوارض بیماریها و نیز کاهش هزینه های درمانی امروزه در علم پزشکی مورد توجه فراوان قرار گرفته است.

در چکاپ کامل با شناسایی عوامل خطر ساز مانند افزایش کلسترول و قند خون می توان از ابتلا به بیماریهای قلبی یا پیشرفت آنها جلو گیری کرد. افزایش کلسترول خون با افزایش خطر سکته های قلبی و مغزی همراه است. بنابراین اطمینان از طبیعی بودن میزان کلسترول خون به خصوص برای افراد بالای 50 سال ضروری است.این تست ها شامل :

 • آزمایشهای غربالگری کلسترول: کلسترول ، LDL، HDL ،تری گلیسرید
 • آزمایشهای بررسی سلامت کبد: بیلی روبین، پروتئین، آلبومین، آنزیم های کبدی،HBs Ag،HBs Ab ،GGT ،…
 •  شمارش کامل سلولهای خون CBC : به منظور تشخیص کم خونی ، ناقلین تالاسمی ،…
 • آزمایش های بررسی عملکرد تیروئید و دیابت: قند ناشتا ، هموگلوبین A1c ، T4، TSH،T3
 • آزمایش های بررسی سلامت کلیه و مجاری ادراری: اوره ، کراتینین ،eGFR ، آنالیز ادرار و کشت ادرار و…
 • آزمایش مدفوع و خون مخفی: برای تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ
 • آزمایش غربالگری بدخیمی: PSA, Free PSA برای پروستات ، CA 125 و پاپ اسمیر برای خانمها می باشد.

 

باتشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

آزمایشگاه غرب تهران

پاسخ

نه + 18 =