26 آذر

زونا چیست؟

زونا چیست؟

بیماری زونا جز بیماری های حاد و عفونی است  که در اثر فعالیت مجدد نوعی ویروس به نام  واریسلا زوستر که عامل بیماری آبله مرغان در کودکان می باشد به وجود می آید و لازمه ایجاد این بیماری وجود ویروس در بدن فرد و بروز آبله مرغان در فرد در کودکی می باشد.

نام دیگر بیماری زونا هریس زوستر می باشد. وکسانی که در کودکی به آبله دچار نشده اند از ابتلا به این بیماری نباید گران باشند زیرا احتمالا این ویروس در بدن آنها وجود ندارد. ولی افرادی که قبلا به بیماری دچار شده اند ویروس در بدنشان به طور نهفته وجود دارد و مخفی می شود و در سنین بالا این ویروس دراولین فرصت طی پیری، استرس و تضعیف سیستم ایمنی دوباره فعال می شود که به بیماری ایجاد شده از آن در این سن زونا می گویند. که بیماری به شکل جوشهای تاولی و دردناک مشاهده می شود د اینجا به علائم بیشتر آن خواهیم پرداخت:

زونا چیست؟

علائم اولیه یک تا پنج روز قبل از مشاهده جوشها دیده می شود که عبارتند از تهوع، دل پیچه، احساس کسالت و تب و لرز و درد در ناحیه قفسه سینه  و سوزش در پوست شکم بعد از این علائم جوش ها و ضایعات پوستی ظاهر می شوند که ابتدا روی صورت و سینه ظاهر می شوند و بسیار دردناک همراه با سوزش و خارش می باشند.

ظاهر این جوشها به شکل برجستگی های خوشه ای و تاولی دیده می شود که داخل آنها کم کم با مایع پر می شود و در نواحی خاصی از بدن به خصوص پهلو  و پیشانی و اطراف چشمها دیده می شود. این ضایعات در ناحیه تناسلی و مخاط حلق نیز ظاهر می شوند.

این تاولها 3-5 روز روی بدن وجود دارند و به مرور مایع آنها خارج شده و به صورت زخمهای کوچک در می آیند و بهبود می یابند. در برخی مورد ممکن است ویروس به اعصاب برود و آنها را درگیر کند که می تواند حس چشایی، شنوایی و بینایی را دچار اختلال کند.

در ادامه به راه های انتقال، تشخیص و درمان این بیماری خواهیم پرداخت.

منتظر انتقادات وپیشنهادات شما هستیم. با تشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

آزمایشگاه غرب تهران

پاسخ

نه + ده =