26 فرو

زردی نوزاد

زردی نوزاد

زردی نوزاد به معنی زرد شدن رنگ پوست نوزاد است.معمولا نیمی از نوزادان هنگام تولد،به دلیل بالا رفتن سطح بیلی  روبین در خون دچار زردی پوست می شوند.البته نوزادانی که  در هفته 37 بارداری یا زودتر به دنیا می آیند ،این احتمال در آنها بیشتر است.

علل مبتلا شدن نوزادان به زردی

زردی در نوزادان به دلیل تغییر هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز ،به رنگ دانه های زرد رنگ به نام بیلی روبین به وجود می آید.

  • زردی از شیر مادر

گاهی شیر مادر یکی از علت های بروز زردی در نوزادان است،که در هفته اول تولد نوزاد دیده می شود .در این  نوع زردی ،درمان براساس تغذیه مکررنوزاد با شیر مادر میسر می شود.البته گاهی اوقات ترکیب شیر مادر نیز باعث زردی می شود که باید در این رابطه با پزشک مشاوره کنیم.

  • زردی ناشی از ناسازگاری های خون

در صورت تطابق نداشتن گروه خونی مادر و نوزاد این نوع زردی به وجود می آید.به طور مثال مادرانی که گروه خونیoدارند اما  نوزاد گروه خونی AیاB داشته باشد.این نوع زردی شدید است و حتما باید به پزشک مراجعه کنیم

گاهی نیز این نوع زردی به دلیل تفاوت RHمادر و نوزاد است.یعنی مادر RHمثبت  و نوزاد RHمنفی دارد .

  • فاویسم یا زردی ناشی از پرخونی

در نوزادانی که مادرشان دیابتی هستند ویا نوزادانی که  دچار تاخیر رشد داخل رحمی در زمان بارداری می شوند،این نوع زردی رخ می دهد.

به جز عللی که ذکر شد عوامل خطر ساز دیگری نیز باعث  بروز زردی می شود.معمولا وزن کم نوزادان در هنگام تولد،جنس پسر،نارس بودن،سابقه ی زردی در نوزاد اول و تغذیه ی ناکافی نوزاد بخصوص در روزهای اول زایمان همگی می توانند خطر بروز به زردی را در نوزادان بیشترکنند.

زردی نوزاددرمان زردی

والدین باید در صورت دیدن کوچکترین علائم زردی به پزشک مراجعه کنند تا برای درمان اقدام کند .البته یکی از راه های درمان استفاده از لامپ های فتو تراپی است ،طول موج در این لامپ ها نور سفید است، که با مکانیسم های پیچیده ای باعث کاهش زردی می شود.البته با تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر می توانیم از زردی نوزاد پیشگیری کنیم .

باتشکر مدیریت سایت آزمایشگاه آزادی

 

پاسخ

دو × یک =