09 اسف

روماتیسم ستون فقرات

روماتیسم ستون فقرات

روماتیسم ستون فقرات نوعی بیماری ژنتیکی است که باعث ایجاد کمر دردهای آزار دهنده می شود که به طورمعمول با کمر درد ناشی از دیسک اشتباه گرفته می شود.

بیماری روماتیسم ستون فقرات که اصطلاحا به آن A.S نیز می گویند بیماری بسیار دردناک است که به صورت پیشرونده می باشد که ستون فقرات فرد مبتلا را درگیر می کند. البته بیماری پس از پیشرفت می تواند بر سایر مفاصل بدن نیز اثر بگذارد و همچنین روی اندامهای دیگری چون چشم و ریه و قلب اثرات سوء بگذارد.

البته علائم بیماری در همه افراد یکسان نیست وگاها در برخی افراد به  صورت درد در پاشنه پا، درد در بین دو کتف و ناحیه جلوی سینه بروز می کند.حتی این بیمای با بیماریهای قلبی ممکن است اشتباه گرفته شود.

روماتیسم ستون فقرات

تفاوت روماتیسم ستون فقرات و دیسک کمر:

1- این بیماری کاملا ژنتیکی بوده و با رعایت شیوه نشستن بیماری باز علائم خود را بروز می دهد در صورتی که دیسک کمر فرد با رعایت انجام حرکات و استراحت بهبود می یابد.

2-دیسک کمر بیشتر در افراد مسن دیده می شود و معمولا حرکات در برخی جهات محدود می شود ولی در روماتیسم ستون فقرات مهره ها به هم می چسبند و حرکات در تمام جهات محدود می شود. همچنین دیده شد این بیماری در افراد جوان بیشتر بروز می کند.

علت این بیماری به طور دقیق مشخص نیست ولی دیده شد که عفونت های روده ای در تشدید این بیماری نقش مهمی دارد.

تشخیص بیماری:

اگر فردی در خود علائم بیماری را دید یا درهنگام استراحت میزان درد بیشتر بود و در هنگام کار فعالیت کم می شد. و همچنین دردهای عضلانی و درد درناحیه پاشنه پا و ناحیه جناق سینه را در خود دید حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کند.

درمان:

به دلیل اینکه این بیماری ارثی می باشد پیشگیری از آن غیر ممکن است ولی برای پیشگیری ازعلائم بیشتر آن باید فرد با مشاهده علائم اولیه شروع به اقدامات درمانی کند. معمولا برای این افراد داروهای ضد التهابی و داروهای مکمل تجویز می شود.

با تشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

آزمایشگاه غرب تهران

پاسخ

14 − نه =