03 اسف

تست HTLV

بیماریها:

بیشتر افراد آلوده به این ویروس در اغلب موارد تا آخر عمر بدون علامت می مانند و هیچگاه به بیماری خاصی دچار نمی‌شوند. به همین دلیل اغلب از آلودگی خود به آن بی اطلاع هستند زیرا از نظر جسمی در سلامتی کامل به سر می برند که به این افراد اصطلاحا حاملین مزمن گفته می شود.

از بیماریهای اصلی می توان به لوسمی لنفوسیتیک سلول T  اشاره کرد که نهایتا طی ۲ سال منجر به مرگ می شود. از بیماری دیگر می توان به فلج اسپاستیک اشاره کرد که دوره کمون طولانی دارد(حداقل حدود۳ سال) و بیماری غیرقابل درمان می باشد.

از بیماریهای دیگر که به طور کمتر و فرعی می تواند در افراد ایجاد شود می توان به اوتیت و درماتیت عفونی اشاره کرد.

راه انتقال:

این ویروس نه به طور آزاد بلکه ازطریق سلولهای بدن میزبان آلوده منتقل می شود. یعنی ویروس از طریق سرفه، عطسه، تنفس وآب وغذا، بغل کردن و بوسیدن و استخر منتقل نمی شود.

از راههای شایع انتقال می توان انتقال از مادر به نوزاد، رابطه جنسی محافظت نشده، تماس با خون و فرآورده های خونی آلوده مثل تزریق خون آلوده، سرنگ آلوده، سوزن تتو و شیردهی  اشاره کرد.
از آنجایی که ویروس و راههای انتقال آ ن به ویروس ایدز (HIV) بسیار شبیه است، گاه آن رابا ویروس ایدز اشتباه می گیرند ولی قابل ذکر است که این دو هیچ ارتباطی با هم ندارند و ویروس HTLV  نسبت به HIV بسیار کم خطر است.
قابل ذکر است که بیماری بر خلاف HIV در مردان همجنس باز خطر بالایی ندارد .

تشخیص آزمایشگاهی:

آلوده بودن به ویروس را فقط می‌توان با آزمایش خون تشخیص داد که این کار با فاصله زمانی کمی از ورود ویروس به بدن قابل انجام است زیرا به محض ورود ویروس به بدن، سیستم ایمنی بدن انسان شروع به تولید پادتن هایی (آنتی بادی) بر علیه ویروس می نماید تا با ویروس مبارزه نماید. این پادتن ها که به طور اختصاصی برای این ویروس خاص تولید و ترشح شده اند در آزمایشگاه قابل اندازه گیری هستند. این عفونت با انجام آزمایشات اولیه و سپس در صورت مثبت بودن نتایج آنها با آزمایشات تاییدی تشخیص داده می‌شود.

برای تشخیص از PCR نیز استفاده میشود(افتراق نوع یک ودو ودر نوزادان)
در فردی کهHTLV  مثبت است بررسیهای آزمایشگاهی کاملی بایستی انجام گردد که بهتر است سالانه تکرار گردد ..
پیگیری موارد توسط تیم متخصص شامل عفونی ،خون و اعصاب و روانشناس لازم است توصیه شده که سالانه حداقل یکبار شمارش گلبولی CBC و معاینه اعصاب انجام گیرد .

درمان :
هیچ درمان مداخله ای برای ابتدای ورود ویروس ( حاد ) نداریم ولی آموزش مهمترین اصل برای پیشگیری از انتقال به دیگران است.
در حالتی که بیماری ها ایجاد شوند بر اساس بیماریها درمانهایی انجام میگردد .
ATLL با کموتراپی قابل درمان است(TREATABLE) اما دربقا تاثیر زیادی ندارد ( 2 سال )
روشهای دیگر در حال بررسی است شامل پیوند مغز استخوان ، رادیاسیون ، پوواتراپی و…
درمان  HAM/TSP    خیلی محدود است کورنیکوستروئید ، پلاسمافرز ، سیکلو فسفامیدواینترفرون گاهگاهی بهبودی موقتی در علائم می دهند . اثر داروهای آنتی رتروویرال اثبات نشده است.

پاسخ

دو × 3 =