10 بهم

تست ADA

تست ADA


تست ADA تستی است که در آن آنزیمی به نام آدنوزین دآمیناز را بررسی می کند.این آنزیم که در مسیرهای متابولیکی فعالیت دارد، با دآمینه کردن آمینواسید آدنوزین،‌ آن را به اینوزین و داکسی اینوزین تبدیل می کند.
در بیمارانی که نقص ایمنی شدید SCID (نوعی سندروم اتوزومال مغلوب) دارند، این آنزیم وجود ندارد که به آن نقص ADA یا ADA-SCID شناخته می شود که به آن نقص ایمنی مرکب نیز می گویند. در نتیجه آدنوزین تجزیه نمی شود و به محصولات دیگر تبدیل می شود و در بافتهای بدن تجمع می کند ومتعاقبا باعث بروز برخی مشکلات می شود. از جمله این مشکلات مقاوم نبودن در برابر بیماریهای باکتریایی و قارچی و ویروسی می باشد که این افراد را به شدت مستعد عفونت می کند که دائم نیز تکرار می شوند.
علائم بیماری نقص ADA:
– اسهال مزمن
– پنومونی (ذات الریه)
– راش های پوستی
– سوء تغذیه
– کاهش رشد کودکان نسبت به کودکان سالم
افراد مبتلا به این بیماری اکثرا علائم را از زمان تولد تا شش ماهگی به وضوح نشان می دهند. این بیماران اگر درمان نشوند در اغلب موارد تا ۲سالگی بیشتر زنده نمی مانند. در افراد دیگر بیماری می تواند چند ماه دیرتر علائم خود را نشان دهد. حتی ممکن است بیماری شروع دیررس داشته باشد و در زمان بلوغ نمایان شود. البته این افراد علائم ایمنی خفیف تر دارند و علائم شایع این افراد عفونت در مجاری فوقانی تنفسی می باشد.

2 thoughts on “تست ADA

 1. خراطین - بهمن 17, 1396 در 7:48 ق.ظ

  خیلی خوب بود ،، دنبال یه چیز دیگه تو گوگل بودم اومدم اینجا شانسی

  سایت جالبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

  پاسخ
  • azadilab - آذر 24, 1397 در 1:50 ب.ظ

   تشکر از همراهی شما دوست گرامی روابط عمومی آزمایشگاه آزادی

   پاسخ

پاسخ

شانزده − 4 =