27 مهر

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

آزمایش پاپ یا پاپ اسمیر (Pap Smear) از جمله  آزمایشی های غربالگری برای تشخیص سلولهای سرطانی در ناحیه گردن رحم خانمها یا عوارضی که به سرطان تبدیل می شوند( تغییرات اولیه در سلولها)، می باشد.

روش انجام تست:

در این تست پزشک به وسیله دستگاهی به نام اسپکولوم دهانه دستگاه تناسلی را باز کرده و به وسیله نمونه گیر به نام اسپچولا سلولهای کوچکی از ناحیه گردن رحم بر می دارد و آن را روی یک لام شیشه ای می کشد و آن را برای آزمایشگاه پاتولوژی (آسیب شناسی) می فرستد تا با رنگ آمیزی آن به بررسی سلولها در زیر میکروسکوپ بپردازند.این نمونه گیری بسیار آسان و بدون درد می باشد. این روش به دلیل از بین رفتن و دور ریخته شدن بیشتر سلولها طی نمونه گیری کمتر استفاده می شود و در روشی دیگر به نام “تین پرپ” (Thin prep) سلولهای نونه برداری شده ابتدا به یک محلول منتقل  ونگهداری می شوند و سپس روی لام شیشه ای کشیده می شوند.

تست پاپ اسمیر

شرایط انحام تست:

برای به دست آمدن نتایج خوب و دقیق از تست پاپ اسمیر بهتر است فرد این تست را در زمان قاعدگی که ترشحات رحمی زیاد است، انجام ندهد. همچنین نباید حداقل 48 ساعت قبل از انجام تست از تامپون های بهداشتی، داروهای مهبل و اسپرم کش ها و هرگونه کرم و ژل استفاده کند. از شرایط دیگر می توان به نداشتن نزدیکی حداقل 48 ساعت قبل از انجام تست اشاره کرد.

بهترین  زمان انجام تست 5 روز پس از دوران قاعدگیست.

نتیجه پاپ اسمیر معمولا 3هفته بعد از انجام تست آماده می شود که اگر سلولهای غیر طبیعی در آن دیده شده باشد احتمالا پزشک تکرار آزمایش یا انجام تست های دیگر از جمله کولپوسکوپی را در خواست می کند. گاهی نیز ممکن است براثر عفونت تست مثبت شود.همچنین اکثر تغییرات در سلولهای گردن رحم نشانه سرطان نیست، بلکه نشانه تغییرات پیش سرطانی می باشد که قابل درمان هستند.

انجام این تست برای خانم های متاهل ضروری است و باید سالی یک بار تا سه سال این تست انجام شود. اگر در طی این سه سال نتایج آزمایش عادی بود می توان فاصله انجام تست را با نظر پزشک به سه سال یک بار افرایش داد .

منتظر انتقادات و پیشنهادات  شما هستیم. باتشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه آزادی

 

پاسخ

2 × 2 =