22 مهر

تست اوره

تست اوره

تست اوره یا (BUN)  :

در علم پزشکی به تعیین کردن میزان اوره که در خون اشخاص می باشد تست اوره گفته می شود ، در تست اوره مقدار نیتروژنی که در خون وجود دارد را می سنجند. تشکیل اوره با شکسته شدن پروتئین در بدن در قسمت کبد تولید می گردد و معمولا اوره از طریق ادرار دفع می گردد .

انجام تست اوره برای موارد مختلفی می باشد که یکی از این دلایل تست کردن و بررسی کردن عملکرد کلیه ها می باشد که پزشک تست اوره را توصیه می کند تا انجام شود .

اگر کلیه ها نتوانند به شکل طبیعی به دفع اوره بپردازند مقدار BUN  بالامی رود.  از جمله علت های بالا رفتن BUN  می توان به نارسایی های قلبی ، از دست دادن آب (دهیدراسیون) و یا رژیم پروتئین اشاره کرد ، توجه به این نکته لازم و ضروری است که در سه ماه اول حاملگی کاهش BUN  صورت می گیرد و جای نگرانی نمی باشد .

علت انجام این تست را می توان موارد زیر نام برد :

  • بررسی عملکرد کلیه ها
  • بررسی اثر درمان بر کلیه ها
  • بررسی کم آبی شدید در بدن (دهیدراتاسیون)
  • بررسی پیشرفت بیماری کلیوی

توجه به این نکته حائز اهمیت است که از مصرف مقدار زیاد گوشت و یا مقدار زیاد پروتئین یک روز قبل از انجام این آزمایش باید پرهیز کرده و انجام این آزمایش با خون گیری از ناحیه بازو صورت می پذیرد .

در مواردی که اشخاص  دچار بیماری کلیوی می باشند مانند دیابت یا بیماری هایی مانند نارسایی قلبی و یا فشار خون و… میزان BUN  را افزایش می یابد .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

 

 

 

پاسخ

15 + هجده =