25 آبا

بیماری ms

بیماری ms

آیا تا به حال نام بیماریهای خود ایمنی را شنیده اید؟ بیماری خود ایمنی به بیماریهایی گفته می شود که در آن سیستم ایمنی سلولهای خودی بدن را بیگانه می پندارد و عیله آنها به مبارزه می پردازد و سعی می کند تا آن را از بین ببرد. یکی از انواع بیماری خود ایمنی بیماری MS (Multiple sclerosis)  یا مالتیپل اسکلروزیس می باشد که سیستم ایمنی علیه غلاف میلینی دور اعصاب مرکزی که وظیفه محافظت از آن را دارد حمله کرده و سعی در از بین بردن آن دارد و باعث بروز علائمی از جمله اختلالات بینایی و عدم تعادل در فرد می شود.

تحقیقات نشان داده این بیماری در زنان بیشتر از مردان بوده(حدود 2 برابر) که البته دلیل آن هنوزمشخص نیست. همچنین نشان داده شده این بیماری در نقاطی از دنیا بیشتر مشاهده شده از جمله آمریکا، کانادا و اروپای شمالی. متاسفانه آمار آن در کشور ما نیز رو به افزایش است. این بیماری می تواند در برخی افراد در حالت خاموش بماند و علائمی حادی نداشته باشد و بعد از مدتی باعث بروز علائم شود.

بیماری ms

از علائم MS  می توان به موارد زیر اشاره کرد، هرچند که علائم در هر فرد می تواند متفاوت باشد و بسته به میزان پیشرفت بیماری علائم به شدت های متفاوتی بروز کند: مانند احساس خستگی و گیجی در فرد، عدم تعادل، بی حس شدن دست و پا و گز گز شدن آنها، بروز تاری و دو بینی در فرد و گاهی احساس درد در چشم به دلیل آسیب رسیدن به اعصاب چشم. در برخی افراد پزشک متوجه عدم تعادل وعدم هماهنگی اعضای بدن و لکنت زبان در فرد می شود.

علت دقیق این بیماری مشخص نشده است ولی همانطور که گفته شد از بیماریهای خود ایمنی می باشد که بیماریهای خود ایمنی معمولا به صورت ژنتیکی در افراد می باشند و مشکلات عصبی و استرس می تواند در بروز و عود آنها نقش داشته باشد. همچنین برخی ویروس ها می توانند سیستم ایمنی فرد را تحریک کنند.

برای تشخیص علاوه بر معاینه بالینی فرد به انجام برخی آزمایشات نیز می پردازد مانند آزمایش خون، MRI و آزمایش های پتانسیل برانگیخته که میزان تحریک پذیری اعصاب گوش و چشم و .. در آن بررسی می شوند. که پزشک با قرار دادن تمام آزمایشات کنار هم به بیان نتیجه قطعی می پردازد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم. مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

 

پاسخ

دو + چهارده =