26 بهم

بیماری هانتینگتون

بیماری هانتینگتون

بیماری هانتینگتون (huntington) نوعی بیماری ژنتیکی است که به علت نقص در ژن و کروموزوم شماره 4 ایجاد می شود. هانتینگتون بیماری ارثی است که سبب تخریب سلول های عصبی در مغز می شود.

بیماری هانتینگتون

بیشتر افرادی که بیماری هانتینگتون دارند، علایم این بیماری را در سن 40 و 50 سالگی نشان می دهند. اما گاهی اوقات سن بروز علایم زودتر و یا دیرتر می باشد. اگر زودتر از 20 سالگی علایم آن بروز کند، به آن هانتینگتون نوجوانی گفته می شود.

اگر بخواهیم بیماری هانتینگتون را بر اساس سن بروز آن طبقه بندی کنیم، به دو دسته تقسیم خواهد شد:

دسته اول : شایع ترین نوع بیماری هانتینگتون که علایم آن بعد از سن 40 و 50 سالگی است .

دسته دوم : که تعداد کمی به آن مبتلا می شوند در سنین نوجوانی و کودکی بروز علایم دارند.

اگر یکی از والدین به هانتینگتون مبتلا باشد، احتمال اینکه بچه هایشان به هانتینگتون مبتلا شوند، 50 درصد می باشد.

اگر فردی این ژن ناقص را از والدین خود دریافت کند، می تواند آن ژن را به فرزندان خود نیز منتقل کند. اما اگر فرزندی که یکی از والدینش هانتینگتون دارد، ژن هانتینگتون را از آنها نگرفته باشد، به فرزندان خود هم منتقل نمی کند.

بیماری هانتینگتون

بیماری هانتینگتون یک بیماری ژنتیکی ارثی است

افراد مبتلا به این بیماری علایم بیماری را  در سن 30 و 40  سالگی نشان می دهند. اما گاهی اوقات سن بروز علایم زودتر و یا دیرتر می باشد. اگر زودتر از 20 سالگی علایم آن بروز کند، به آن هانتینگتون نوجوانی گفته می شود.

این بیماری درمان موثری ندارد و اهسته اما پیوسته پیشرفت میکند و به طور معمول بعد از ۱۵تا۲۰ سال به ناتوانی کامل و سرانجام مرگ می انجامد.

اگر یکی از والدین به هانتینگتون مبتلا باشد، احتمال اینکه بچه هایشان به هانتینگتون مبتلا شوند، 50 درصد می باشد.

اگر فردی این ژن ناقص را از والدین خود دریافت کند، می تواند آن ژن را به فرزندان خود نیز منتقل کند.

اگر در خانواده فردی این بیماری وجود داشته باشد با مشاوره ژنتیک می توان آن را تشخیص داد و اگر زوجی سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارند و قصد بچه دارشدن دارند، باید به مشاوره ژنتیک مراجعه کنند

علائم بیماری

افرد مبتلا در یادگیری کند هستند و نمی توانند روی کار خاصی تمرکز کنند. بیمار انعطاف خودش را از دست می‌دهد و برای شروع گفتگو و انجام کاری توانایی لازم را ندارد.

از اختلالات حرکتی می‌توان به سفت شدن ماهیچه ها اشاره کرد. بیمار در تکلم دچار مشکل می‌شود حتی حرکات چشمان وی هم کاملا غیر طبیعی می‌شوند.

فرد مبتلا دچار افسردگی و خستگی می شود. بیمار مبتلا به هانتینگتون حواس پرت می‌شود. بیخوابی یا پرخوابی غیرعادی هم از دیگر علایم این اختلال است.

آزمایشگاه غرب تهران

پاسخ

4 × یک =