22 مهر

بوتولیسم چیست؟

بوتولیسم چیست؟

بوتولیسم‌ نوعی مسمومیت غذایی است که در اثر خوردن غذاهای سمی رخ می دهد و سیستم عصبی فرد مبتلارا به شدت تحت تاثیر قرار می دهد که موجب آسیب به عصب های مرکزی و عضلانی خواهد شد .
البته بوتولیسم انواع دیگری دارد که در اثر زخم و یا در شیرخواران مشاهده می شود .
معمولا علائم شایع این بیماری بعد از گذشت 18 تا 36 ساعت رخ می دهد که  در این حالت بینایی فرد مبتلا دچار مشکل شده و دچار دوبینی می شود ، افتادن پلک های چشم نیز به علائم آن اضافه خواهد شد .
از جمله مواردی که باید به آن دقت داشته باشید خشک شدن دهان و عدم تعادل در صحبت کردن است، همچنین مشکل در خوردن و قورت دادن غذا نیز در فردایجاد می شود .
در نظر داشته باشید که اختلال ذهنی و اسهال و استفراغ از علائم ابتلا به بوتولیسم است و باید به سرعت شناسایی و درمان شود .

پزشک با مشاهده ی علائم ظاهری و با معاینه به خوبی بیماری را تشخیص و راه درمان را در اختیار بیمار قرار می دهد، همچنین دلیل ابتلای فرد به بیماری را نیز مشخص می کند.
از دلایل ابتلا به بوتولیسم، وجود سم در غذاهای کنسروی با باکتری‌ کلستریدیوم‌ بوتولینوم‌ می باشد.
این‌ باکتری‌ در غذای‌ آلوده‌ یا خوب‌ پخته‌ نشده‌ رشد می‌کند. با رشد این‌ باکتری‌ در غذا، سم‌ قدرتمندی‌ تولید و ترشح‌ می‌شود که‌ توانایی‌ جذب‌ از دستگاه‌ گوارش‌ و گسترش‌ به‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌ را دارد به همین دلیل است که تاکید بسیاری برای پخته شدن کنسروها و یا جوشاندن آنها قبل از مصرف می شود.
نمونه ای از غذاهایی که ممکن است حاوی این مواد سمی باشند می توان به سبزیجات‌ و میوه‌هایی‌ که‌ در خانه‌ کنسرو می‌شوند، ماهی‌، گوشت‌، سوسیس‌ خوب‌ پخته‌ نشده‌، گوشت‌ دودهی شده و محصولات‌ لبنی‌ اشاره کرد.
در شیرخواران‌ زیر یک‌ سال‌، عسل‌ خام‌ یا سایر غذاهای‌ پخته‌ نشده‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ بوتولیسم‌ شوند.
این‌ باکتری‌ امکان‌ دارد زخم‌ را نیز آلوده‌ سازد و سم‌ ترشح‌ کند.
توصیه می شود مراقب کنسروهای‌ خانگی ‌به‌ خصوص‌ باقلا و لوبیای‌ سبز باشید . این مواد می توانند کمک بزرگی برای تولید سم بکنند.
در صورتی که تاریخ انقضای یک محصول گذشته است از آن استفاده نکنید.
در زمان مصرف کنسروها اگر قسمتی‌ از قوطی‌ کنسرو بیرون‌ زده‌ است‌، یا اینکه‌ محتویات‌ آن‌ رنگ‌ یا بوی‌ عجیبی‌ دارند، اصلاً لب‌ به‌ آن‌ نزنید.
هیچگاه‌ غذایی‌ که‌ قطعاً مشخص‌ نیست‌ خوب‌ پخته‌ یا کنسرو شده‌ است‌ را نخورید.
هیچگاه‌ به‌ شیرخواران‌ غذای‌ حاوی‌ عسل‌ یا شربت‌های‌ ضد سرفه‌ ندهید.
غذارا برای جلوگیری از بوتولیسم بجوشانید زیرا برخی از بوتولیسم ها به قدری خطرناکند که به سرعت فرد مبتلا را از بین می برند.
اگر مشکوک‌ به‌ بوتولیسم‌ هستید، به مرکز بهداشت‌ نزدیک‌ محل‌ خود مراجعه کنید. در صورت صحت داشتن این موضوع حتما مشاوره های لازم در خصوص پیشگیری از ابتلا به این بیماری را دریافت نمایید.
در صورت مشاهده ی فرد مبتلا، فورا اورژانس را با خبر کنید، زیرا این بیماری یک موقعیت اورژانسی و خطرناک است ‌.
انتقادات و یشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید. با تشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

پاسخ

18 + یک =