,پرده آب هوشمند,فرش مجازی,فرش هوشمند,استند لمسی,کف پوش سه بعدی متحرک,باکس هولوگرافیک,3dمپینگ,ویدیو مپینگ
14 اکتبر

بوتولیسم چیست؟

بوتولیسم چیست؟

بوتوليسم‌ نوعی مسمومیت غذایی است که در اثر خوردن غذاهای سمی رخ می دهد و سیستم عصبی فرد مبتلارا به شدت تحت تاثیر قرار می دهد که موجب آسیب به عصب های مرکزی و عضلانی خواهد شد .
البته بوتولیسم انواع دیگری دارد که در اثر زخم و یا در شیرخواران مشاهده می شود .
معمولا علائم شایع این بیماری بعد از گذشت 18 تا 36 ساعت رخ می دهد که  در این حالت بینایی فرد مبتلا دچار مشکل شده و دچار دوبینی می شود ، افتادن پلک های چشم نیز به علائم آن اضافه خواهد شد .
از جمله مواردی که باید به آن دقت داشته باشید خشک شدن دهان و عدم تعادل در صحبت کردن است، همچنین مشکل در خوردن و قورت دادن غذا نیز در فردایجاد می شود .
در نظر داشته باشید که اختلال ذهنی و اسهال و استفراغ از علائم ابتلا به بوتولیسم است و باید به سرعت شناسایی و درمان شود .

پزشک با مشاهده ی علائم ظاهری و با معاینه به خوبی بیماری را تشخیص و راه درمان را در اختیار بیمار قرار می دهد، همچنین دلیل ابتلای فرد به بیماری را نیز مشخص می کند.
از دلایل ابتلا به بوتولیسم، وجود سم در غذاهای کنسروی با باكتري‌ كلستريديوم‌ بوتولينوم‌ می باشد.
اين‌ باكتري‌ در غذاي‌ آلوده‌ يا خوب‌ پخته‌ نشده‌ رشد مي‌كند. با رشد اين‌ باكتري‌ در غذا، سم‌ قدرتمندي‌ توليد و ترشح‌ مي‌شود كه‌ توانايي‌ جذب‌ از دستگاه‌ گوارش‌ و گسترش‌ به‌ دستگاه‌ عصبي‌ مركزي‌ را دارد به همین دلیل است که تاکید بسیاری برای پخته شدن کنسروها و یا جوشاندن آنها قبل از مصرف می شود.
نمونه ای از غذاهایی که ممکن است حاوی این مواد سمی باشند می توان به سبزيجات‌ و ميوه‌هايي‌ كه‌ در خانه‌ كنسرو مي‌شوند، ماهي‌، گوشت‌، سوسيس‌ خوب‌ پخته‌ نشده‌، گوشت‌ دودهی شده و محصولات‌ لبني‌ اشاره کرد.
در شيرخواران‌ زير يك‌ سال‌، عسل‌ خام‌ يا ساير غذاهاي‌ پخته‌ نشده‌ ممكن‌ است‌ باعث‌ بوتوليسم‌ شوند.
اين‌ باكتري‌ امكان‌ دارد زخم‌ را نيز آلوده‌ سازد و سم‌ ترشح‌ كند.
توصیه می شود مراقب كنسروهاي‌ خانگي ‌به‌ خصوص‌ باقلا و لوبياي‌ سبز باشید . این مواد می توانند کمک بزرگی برای تولید سم بکنند.
در صورتی که تاریخ انقضای یک محصول گذشته است از آن استفاده نکنید.
در زمان مصرف کنسروها اگر قسمتي‌ از قوطي‌ كنسرو بيرون‌ زده‌ است‌، يا اينكه‌ محتويات‌ آن‌ رنگ‌ يا بوي‌ عجيبي‌ دارند، اصلاً لب‌ به‌ آن‌ نزنيد.
هيچگاه‌ غذايي‌ كه‌ قطعاً مشخص‌ نيست‌ خوب‌ پخته‌ يا كنسرو شده‌ است‌ را نخوريد.
هيچگاه‌ به‌ شيرخواران‌ غذاي‌ حاوي‌ عسل‌ يا شربت‌هاي‌ ضد سرفه‌ ندهيد.
غذارا برای جلوگیری از بوتولیسم بجوشانید زیرا برخی از بوتولیسم ها به قدری خطرناکند که به سرعت فرد مبتلا را از بین می برند.
اگر مشكوك‌ به‌ بوتوليسم‌ هستيد، به مركز بهداشت‌ نزديك‌ محل‌ خود مراجعه کنید. در صورت صحت داشتن این موضوع حتما مشاوره های لازم در خصوص پیشگیری از ابتلا به این بیماری را دریافت نمایید.
در صورت مشاهده ی فرد مبتلا، فورا اورژانس را با خبر کنید، زیرا این بیماری یک موقعیت اورژانسی و خطرناک است ‌.
انتقادات و یشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید. با تشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

پاسخ

ده − ده =