04 آذر

ایدز و علائم آن

ایدز و علائم آن

بیماری ایدز یا HIV یک بیماری نام آشنا و نگران کننده! این بیماری در جهان افراد زیادی را مبتلا کرده و میزان آن رو به افزایش است که افراد زجمله مقامات کشور ما را نگران کرده است.

این بیماری توسط یک ویروس به نام HIV که مخفف human immunodeficiency virus می باشد به وجود می آید که به سیستم ایمنی بدن حمله می  کند و به داخل سلولهای میزبان می رود و از طریق انهدام آنها  باعث بیماری نقص اکتسابی در بدن می شود.

نکته قابل توجه این است که این ویروس در خارج از بدن بسیار ضعیف می باشد و قادر نیست به مدت طولانی زنده بماند ولی در بدن قدرت می گیرد و آن را از بین می برد.

این بیماری دارای چند مرحله است که ابتدا دوره نهفته است که در آن بیمار از بیماری خود اطلاع ندارد ولی ناقل بیماری است و می تواند به سایر افراد منتقل کند این دوره ممکن است سالها طول بکشد. بعد از دوره کمون فرد حالت سرماخورده وآنفولازا دارد و علائم به شکل مشکلات قارچی و دهانی بروز می کنند.و به مرور علائم زیاد می شوند که در اینجا به  به برخی علائم شایع آن اشاره می کنیم:

ایدز و علائم آن

تب: می تواند به حالت خفیف یا شدید باشد و علت آن ورود ویروس به عروق خونی و تجمع آنها و در نتیجه واکنش بدن و بروز تب می باشد.

خستگی مزمن: علت احساس خستگی واکنش زیاد سیستم ایمنی بدن می باشد که از علائم اولیه ایدز می باشد. البته باید توجه شود که خستگی به تنهایی نمی تواند نشانه وجود ایدز باشد و خستگی نشانه بسیاری از بیماریها می باشد.

سر درد و گلو درد: این علامت هم به تنهایی نمی تواند نشانه ایدز  باشد و در خیلی بیماریها سر درد و گلو درد دیده می شود.

حالت تهوع و استفراغ و اسهال: این علامت مانند سایر علامت های گفته شده در بسیاری از بیماریها دیده می شود ولی تفاوت اسهال و استفراغ در ایدز با سایر بیماریها این می باشد که به درمان مقاوم می باشد و درمان نمی شود که این حالت باید جدی گرفته شود و 40-60 درصد افراد مبتلا این حالت را تجربه می کنند.

کاهش وزن: این علامت از شایع ترین علائم بیماری ایدز می باشد که اکثر افراد مبتلا بدون اینکه رژیم بگیرند لاغر می شوند .

راش های پوستی: از علائم اولیه ایدز می باشد

درد های عضلانی: این حالت همراه با سایر علائم گفته شده مانند گلو درد و تب، علائم شبیه سرما خوردگی را نشان می هند.

تغییر فرم ناخن ها: افراد مبتلا به ایدز تغییر شکل در ناخن ها  و ورم  همراه با تغییر رنگ ناخن و گاهی ضخیم شدن ناخن ها راتجربه می کنند.

عرق شبانه: در این افراد به طور ناگهانی تغییر دمای بدن مشاهده می شود که نیمه شب فرد را خواب بیدار می کند و در نیمی از افراد مبتلا این علامت دیده می شود.

در ادامه به راههای انتقال این بیماری و پیشگیری و درمان آن می پردازیم.

منتظر انتقادت و پیشنهادات شما هستیم.مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

پاسخ

11 − هفت =