10 دی

اسهال مسافرتی

اسهال مسافرتی

افرادی که به مسافرت می روند گاه دچار اسهال ناگهانی در سفر می شوند و تقریبا 40 تا 70 درصد افراد این مشکل را تجربه می کنند که به آن اسهال مسافراتی می گویند. این مشکل بیشتر در افرادی به وجود می آید که به مناطق آلوده سفر می کنند و بیشتر در فصول گرم اتفاق می افتد.

اسهال مسافرتی بیشتر در اثر مصرف آب و غذای آلوده ایجاد می شود و اکثر موارد عامل آلودگی، باکتریی به نام اشرشیاکولی می باشد و می تواند در برخی موارد بسیار خطرناک باشد. البته باکتریهای دیگری نظیر شیگلا، کمپیلوباکتر، سالمونلا می توانند به وجود آورنده بیماری باشند .

علائم بیماری

همانطور که از نامش پیداست فرد اسهال را تجربه می کند که همراه با استفراغ، دل درد و کرامپ های شکمی و تب می تواند باشد. شدت بیماری در افراد متفاوت است و از روی تعداد دفعات دفع و اسهال در شبانه روز و کرامپ های شکمی میزان بیماری سنجیده می شود.

وقتی بیمار فقط 1 تا 2 بار در روز اسهال داشته باشد، می گویند بیماری خفیف است. اگر بیشتر از دو بار در روز باشد بیماری در مرحله متوسط قرار دارد و علائم دهیدراتاسیون در فرد مشاهده می شود. در حالت شدید میزان دفعات دفع بالاست و احتمالا همراه با تب و خونریزی می باشد.

در چه مواردی بیماری خطرناک است؟

  1.  افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی مثل افراد مبتلا به HIV یا افرادی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند مثل کورتون ها
  2. کودکان و افراد بالای 65 سال که سیستم ایمنی آنها ضعیف تر از سایر افراد است
  3. بیماران دیابتی و بیماران داری مشکلات نارسایی قلبی
  4. و…..

اسهال مسافرتی

درمان بیماری

افرادی که در حالت خفیف بیماری قرار دارند تنها برای درمان کافیست آب و الکترولیت های مورد نیاز را به بدن بر گردانند که با مصرف آب و مصرف پودر ORS این حالت برطرف می شود ولی در موارد شدید علاوه بر داروهای ضداسهال ، آنتی بیوتیک نیز تجویز می شود مثل مترونیدازول و سیپروفلوکساسین

باتشکر وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

آزمایشگاه غرب تهران

 

پاسخ

5 × پنج =