01 آذر

آنالیز اسپرم

آنالیز اسپرم

طی ناباروری که افراد به پزشک مراجعه می کنند اولین تستی که دکتر درخواست می کند تست آنالیز اسپرم است که طی آن اطلاعاتی راجع به شکل ظاهری و مورفولوژی و حرکت اسپرم به دست می آید تا علت ناباروری مشخص شود.اگر علت ناباروی از اسپرم و مرد نبود باید آزمایشات دیگری مثل سونوگرافی انجام شود.

این آزمایش در بخش اسپرموگرام ( آنالیز اسپرم) انجام می شود و جز تست های بسیار مهم آزمایشگاهی می باشد.

در این بخش میزان طبیعی بودن و غیر طبیعی بودن اسپرم و مایع منی بررسی می شود. منی در حالت طبیعی و نهایتا تا 20 دقیقه بعد از انزال حالت لخته دارد و بعد از آن به حالت شل و مایع روان درمی آید. به همین دلیل این تست ضروری است که تا حداکثر 30 دقیقه بعد از انجام نمونه گیری انجام شود که مایع از نظر موارد زیر بررسی می شود:

آنالیز اسپرم

از لحظ ماکروسکوپی:

که شامل شکل ظاهری، حجم و یسکوزیته می باشد. از نظر ظاهری باید سفید یا کمی خاکستری باشد و که پس از حدود 10 دقیقه در محیط به حالت شفاف در می آید. مایع منی معمولا دارای بوی تند و زننده است و حجمی حدود 5/1 تا 5 میلی لیتر باید داشته باشد تا طبیعی محسوب شود و کمتر و بیشتر از این میزان نشان دهنده وجود اشکال است.

سپس میزان ویسکوزیته آن بررسی می شود که با مکش نوک سرنگ یا سمپلر میزان آن بررسی می شود و به سه حالت Thin، normal، some what thick  و thick  گزارش می شود. که به ترتیب به آنها حالت ” آبکی” که از سر سرنگ خارج می شود، نرمال که نه ژله ایست و نه آبکی و حالت قطره قطره از سرنگ خارج می شود، کمی ژله ای که به سختی از سرنگ خارج می شود و حالت ژله ای شدید که خروج بسیار سخت است.

پس از بررسی ظاهری ( ماکروسکوپی) به بررسی میکروسکوپی مایع منی می پردازند. که در ادامه به توضیح بیشتر آن خواهیم پرداخت.

منتظر انتقادات و پیشنهادت شما هستیم. با تشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

 

پاسخ

پنج × 4 =