02 آذر

آنالیز اسپرم

آنالیز اسپرم

در مبحث قبلی به توضیحاتی راجع به آنالیز اسپرم پرداختیم و گفتیم طی ناباروری که افراد به پزشک مراجعه می کنند اولین تستی که دکتر درخواست می کند تست آنالیز اسپرم است که طی آن اطلاعاتی راجع به شکل ظاهری و مورفولوژی و حرکت اسپرم به دست می آید تا علت ناباروری مشخص شود.

ویژگی های ظاهری و طبیعی مایع منی را گفتیم.که پس از بررسی ظاهری ( ماکروسکوپی) به بررسی میکروسکوپی مایع منی می پردازند.

بررسی میکروسکوپی:

به این صورت که یک قطره از آن برداشته و روی لام قرارمی دهند و در زیر میکروسکوپی که به آن دوربین  متصل است و روی مانیتور مشاهده می شود، بررسی می کنند.

در زیر میکروسکوپ اتصال اسپرم ها از سر یا دم به هم نشان اشکال و به احتمال زیاد وجود آنتی بادی علیه اسپرم است. همچنین در زیر میکروسکوپ تعداد و تجمع اسپرم ها و حرکت آنها بررسی می شود. تحرک اسپرم از فاکتورهای اساسی در باروری می باشد زیرا در صورت نبود حرکت یا حرکت نادرست و غیر مفید اسپرم نمی تواند وارد واژن شود.

آنالیز اسپرم

حرکت در اسپرم ها به چهار کلاس A,B,C,D وجود دارد.کلاس A ، اسپرم های خوب هستند، اسپرم های  B معمولی هستند، اسپرمهای C دارای حرکت هستند ولی حرکت روبه جلو ندارند که باز هم مفید نمی باشد و حرکت آنها به شکل دورانی و یا لرزشی است.گروه آخر اسپرمهای کلاس D  هستند که هیچ حرکتی ندارند و در نتیجه اصلا قدرت باروری ندارند.

همچنین تعداد شمارش اسپرم در زیر میکروسکوپ بسیار مهم است که می توان در میزان باروری مرد نقش داشته باشد که با محاسبه آن در حجم منی باید تعداد آن بالای  40میلیون باشد.

از موارد دیگرکه در انالیز میکروسکوپی مهم است  شکل ظاهری اسپرم می باشد که نقش مهم در باروری مردان دارد. اسپرم سالم از یک سر بیضی شکل که دارای کلاهک آکروزوم است، و یک قطعه میانی و یک دم می باشد.

بررسی دیگر اسپرم از نظر میزان PH است که باید بین 2/7 تا 8/7 باشد.

گاهی اوقات در صورت لزوم نیز کشت داده می شود.

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم. مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

 

پاسخ

شش + سه =