12 آبا

آزمایش پروستات

آزمایش پروستات

پروستات غده ایست حدودا به اندازه گردو که در زیر مثانه در مردان وجود دارد و PSA   (Prostate Specific Antigen) آنتی ژن اختصاصی پروستات است که  از جنس پروتئین است.همه مردان مقدار کمی PSA در جریان خون خود دارند اما میزان بیشتر این پروتئین وقتی ساخته می شود به داخل مایع منی می ریزد. این پروتئین به دوشکل آزاد (Free) و کمپلکس (cPSA) در خون وجود دارد.

تست PSA  یک آزمایش خون می باشد که در آن میزان کل آنتی ژن اختصاصی پروستات براساس نانوگرم در لیتر (ngr/ml)  اندازه گیری می شود. افزایش میزان این آنتی ژن در خون احتمالا نشانه وجود اختلال در غده پروستات می باشد و ممکن است  نشانه ای از سرطان پروستات باشد.

آزمایش پروستات

میزان PSA  در خون می تواند به عللی مانند افزایش سن، انجام DRE (معاینه رکتال دیجیتال)، دستکاری پروستات با بیوپسی یا برداشت پروستات، عفونت پروستات، بزرگی پروستات، مصرف برخی داروها و انجام فعالیت های سنگین مثل دوچرخه سواری زیاد شود.

برای تست PSA اغلب از آزمایش PSA تام، که شامل PSA  آزاد و کمپلکس است، استفاده می شود که مردان بالای 50 سال باید این تست را انجام بدهند.

اگر میزان PSA بین 4 تا 10 (یا گاهی 2/5-10) باشد فرد مشکوک است و باید درصد Free PSA اندازه گیری شود.

اکر میزان آن بیشتر ازng/ml 10 باشد توصیه می شود بیوپسی صورت گیرد.

. ارقام زیر بطور تقریبی مقدار طبیعی PSA بسته به سن را نشان می دهد

  • تا ۳ ng/ml برای مردان تا سن ۵۰ سال
  • تا ۴ ng/ml برای مردان تا سن ۶۰ سال
  • تا ۵ ng/ml برای مردان تا سن ۷۰ سال و بیشتر

مقدار خیلی زیاد سطح PSA (در مقدار ۱۰۰ ها یا  ۱۰۰۰ ها) معمولاً نشانه اینست که فرد سرطان پروستات دارد. اگر مقدار سطح PSA فقط کمی افزایش دارد، در اینصورت پزشک معالج تان تست های دیگری جهت تشخیص سایر احتمالات انجام خواهد داد.

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم. با تشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

پاسخ

14 − 12 =