09 دی

آرتروز

آرتروز

در مبحث قبل توضیحاتی راجع به اینکه آرتروز چیست و به چه علت ایجاد می شود توضیحاتی گفته شد و با توجه به اینکه تشخیص زود هنگام بیماری از پیشرفت آن جلوگیری می کند، با مشاهده علائم و درد در ناحیه مفاصل بهتر است سریعتر به پزشک مراجعه شود تا تشخیص قطعی صورت گیرد.

پزشک با معاینه گردن، پا، شانه و بازو مفاصل دیگر و معاینه استحکام بدن و انعطاف پذیری گردن و بازو و بررسی التهابات درخواست آزمایش خون و برخی آزمایشات دیگر می دهد تا نتایج آن را بررسی کند و روش درمانی مناسب را در پی گیرد. برخی آزمایشات تشخیصی عبارتند از:

سی تی اسکن:

نوعی عکسبرداری از استخوان و نخاع است که روشی دقیق می باشد.

تصویر برداری با اشعه ایکس: این روش روشی قدیمی می باشد که با آن می توان به تغییر شکل مفاصل و ستون فقرات ناشی از بالا رفتن سن و آرتروز و انواع دیسک پی برد.

ام.آر.آی: این روش عکس برداری تصاویر مناسبی از بافت های نرم مثل عضلات و دیسک ها و عصب ها و طناب نخاعی می دهد

میلوگرافی: نوعی دیگراز تصویر برداری می باشد که با تزریق انجام می شود و این امکان را می دهد که معاینه دقیقی برای تشخیص صورت پذیرد.

الکترومیوکاردیوگرافی: روشی که درآن آسیب دیدگی عصب مورد بررسی قرار می گیرد.

درمان:

همانطور که گفته شد آرتروز درمان قطعی ندارد و تنها می توان از پیشروی آن جلوگیری کرد و علائم را کاهش داد از جمله این روشها به موارد زیر می توان اشاره کرد:

تغییر شیوه زندگی:

استفاده کمتر از پله و سطوح شیب دار، استفاده از توالت فرنگی، خوابیدن در بستر کمی سفت و بلند نکردن اجسام سنگین و بلند کردن به روش صحیح می تواند از بروز بیشتر درد پیشگیری کند.

آرتروز

ورزش کردن:

انجام ورزش سبک و نرمش های کششی می تواند تا میزان زیادی انعطاف پذیری مفاصل را بالا ببرد. از جمله این ورزش ها شنا کردن می باشد که به میزان زیادی درد را کاهش می دهد.

کاهش وزن نیز از عواملیست که به میزان زیادی در کاهش درد موثر است. زیرا باعث کم شدن فشار درد مفاصل می شود.

استفاده از عصا درافرادی که میزان آرتروز آنها شدید می باشد میزان زیادی از فشار کم می کند.

گرم کردن مفاصل و استفاده از وسایلی مانند کیسه آب گرم و تشک برقی می تواند نقش بسزایی در بهبود درد ناشی از آرتروز داشته باشد

عمل جراحی:

جراحی برای افرادی به کار می رود که درمان های دیگر به فرد پاسخ نداده باشد.

آزمایشگاه غرب تهران

 

 

 

پاسخ

نوزده − 17 =