27 اسف

آب مروارید

آب مروارید

از مهمترین و حساس ترین اعضای بدن، چشم می باشد که مراقبت ازآنها بسیار ضروری می باشد. بیماریهای چشمی می تواند انواع مختلفی داشته باشد ولی یکی از شایع ترین مشکلاتی که متوجه آن می شود کاتاراکت یا همان آب مروارید می باشد.

عدسی چشم سطحی شفاف دارد و از آب و پروتئین بدون رگ خونی ، و عصب ساخته شده است. و شفاف بودن آن باعث شده تا نور به راحتی از آن عبور کند.

عدسی چشم سطحی شفاف دارد و از آب و پروتئین ساخته شده است و شفاف بودن آن باعث شده تا نور به راحتی از آن عبور کند. ولی گاهی تغییر در پروتئین ای سازنده عدسی باعث ایجاد کدورت در آن می شود که می توادن باعث بروز اختلالات بینایی شود که به این کدورت کاتاراکت یا همان آب مروارید می گویند.

از علائم آب مروارید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– حساسیت به نور

– دوبینی

– کاهش دید به خصوص در شب

– مشکل مطاله که فرد نیاز به نور بیشتری دارد

– محو دیده شدن رنگها

– تاری دید

این علائم بسته به میزان کدورت عدسی می تواند در افراد متفاوت باشد.

علل ایجاد آب مروارید:
– این بیماری میتواند ارثی باشد و سابقه وجود آب مروارید در خانواده می تواند استعداد ابتلا را در سایر افراد خانواده را نیز بالا ببرد

– برخی بیماری ها مانند دیابت استعداد ابتلا به آب مروارید را بالا می برد

– مصرف برخی داروها مانند کورتون ها درطولانی مدت می تواند کمک به  ایجاد این بیماری کند

– جراحی چشم

و….
تشخیص آب مرواید:

تشخیص آن با مشاهده علائم و مراجعه به پزشک انجام می شود. پزشک با مشاهده چشم با دستگاه می تواند به همه مشکلات چشمی پی ببرد. همچنین می تواند محل دقیق کدورت و میزان آن را بیان کند حتی اگر مشکل دیگری باعث تاری دید شده باشد قابل تشخیص است.

آب مروارید

درمان بیماری

آب مروارید را نمی توان با مصرف دارویی خاص و به روش غیرجراحی درمان کردو در حال حاضر داروی خاصی برای از بین بردن کدورت عدسی داخل چشم در بیماری آب مروارید ساخته نشده است و تنها راه درمان، جراحی می باشد.

زمان عمل جراحی، به طور دقیق قابل تعین نیست و بسته به شرایط زمان عمل متفاوت می باشد. از جمله این شرایط می توان  به نیاز فرد اشاره کرد.مثلا فردی با دید هشت دهم که شغلی مثل رانندگی دارد نسبت به فردی با دید دودهم که نیازبه بینایی دقیق ندارد بیشتر نیاز به عمل جراحی دارد.

بنابراین انجام عمل جراحی، برای هر بیماری با توجه به شرایط او متفاوت است و پزشک با توجه به شرایط بیمار، پیشنهاد عمل جراحی را برای وی مطرح می کند.

پیشگیری

خواندن، نوشتن، تماشای تلویزیون ، کار کردن با کامپیوتر، انجام دادن کارهای ظریف و کار با اشیای ریز هیچ تاثیری در ایجاد کاتاراکت ندارد، ولی سوء تغذیه، وجود بیماری های ضعیف کننده ، اشعه X و اصولا کار در محیط های صنعتی که با اشعه ها و مواد شیمیایی خاصی سر و کار دارد، در صورتی که شرایط ایمنی در آن محیط فراهم نباشد و هم چنین کار زیاد در مقابل آفتاب در بروز آب مروارید موثر می باشند پس برای پیشگیری به این موارد توجه کنید.

باتشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزادی

آزمایشگاه غرب تهران

پاسخ

4 × یک =